Start Targi wiejskie Aktualności Czerniejewska "krówka" na VIII Festiwalu Smaku w Grucznie

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Czerniejewska "krówka" na VIII Festiwalu Smaku w Grucznie Drukuj

 

Miło nam poinformować, że firma ZPHU "Zet-Be" z Czerniejewa producent cukierków "krówka" został nominowany do dwóch konkursów odbywającyh się podczas tegorocznego VIII Festiwalu Smaku w Grucznie.

Pierwszy konkurs to "Smak Roku" - przyznany tytuł jest gwarancją dla konsumentów, że potrawa lub produkt spożywczy posiada wyjątkowe walory smakowe i spełnia warunki zdrowej żywności. Drugi konkurs to "Źródła zmian" - jego cel to docenienie działań, które przyczyniają się do pozytywnych przekształceń oblicza szeroko rozumianego polskiego rynku spożywczego, takich jak zmiana praw dotyczących produkcji czy dystrybucji, wypracowanie i promowanie dobrych praktyk, zmiana  przyzwyczajeń kulinarnych czy wzrost świadomości konsumentów.

Firma ZPHU "Zet Be" z Czerniejewa powstała w roku 1992 i od początku działalności jej produktem jest cukierek "KRÓWKA". Właścicielem firmy jest Pan Zbigniew Burchardt. Tradycyjny smak, stara receptura i technologia, wykonywanie całkowicie ręcznie wyłącznie z naturalnych, najwyższej jakości polskich surowców, bez użycia sztucznych dodatków, pozwalają odtworzyć smak "tradycyjnej polskiej krówki" krówki z dzieciństwa. "KRÓWKA" Zet Be dostępna jest w 3 smakach: mlecznym, waniliowym, kakaowym i w okresie Bożego Narodzenia – piernikowym.
Działalność firmy zawsze była proekologiczna. W swojej działalności przestrzega zasad GHP (Dobrej Praktyki Higienicznej) i GMP (Dobrej Praktyki Produkcyjnej), co składa się na pełne przestrzeganie zasad HACCP. W surowce do produkcji zaopatruje się w firmach, które posiadają certyfikaty wymagane w swoich branżach (są to między innymi ISO, PCA, HACCP) i każdorazowo jakość dostarczanych surowców potwierdzają dołączonym atestem. W procesie technologicznym wykorzystuje energię elektryczną co pozwala na funkcjonowanie zakładu wśród zabudowy mieszkalnej, bez emisji zanieczyszczeń. Pozostałe procesy produkcyjne, zgodnie z założeniem tradycyjnej produkcji, wykonywane są ręcznie (krojenie, zawijanie, pakowanie) co nie wiąże się z dodatkowym wprowadzaniem energochłonnych urządzeń. Również opakowania produktów (papierki i kartony) są w pełni nadające się do recyklingu. Jednym z zamierzeń firmy jest prowadzenie produkcji zachowującej zasady współistnienia przemysłu i ekologii.  
Potwierdzeniem wysokich walorów wyrobów jest fakt przyznania im wielu wyróżnień np.: certyfikatów "Dobre bo Polskie" – w 2002 r., "Najlepsze w Polsce" – w 2007 r. wraz ze statuetką Hipolita Cegielskiego, Orła Przedsiębiorczości w 2002 r. w kategorii "Produkcja" oraz Certyfikatu Jakości w edycji konkursu "Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2005-2007". Nagrody te są dla właściciela tym cenniejsze, że zostały przyznane dzięki głosom oddanym przez najważniejszych odbiorców – konsumentów. www.zet-be.pl