Start Targi wiejskie Aktualności Dziedzictwo Kulinarne w Lednogórze

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Dziedzictwo Kulinarne w Lednogórze Drukuj

 Restauracja "Młyn na Prowincji" w Lednogórze Leszka i Bernadety Józefowskich w grudniu 2010 roku została członkiem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska w ramach Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.

Restauracja położona jest w Lednogórze - miejscu o wyjątkowym znaczeniu historycznym i kulturowym dla Wielkopolski, na południowym brzegu Jeziora Lednickiego, w bliskim sąsiedztwie zabytku – „Wyspy – Ostrów Lednicki”, uznanej za pomnik historii. Siedzibą lokalu jest stary młyn zbudowany ok. 1902 roku. Zarówno wystrój restauracji, jak i bogate menu, nawiązują do wielkopolskiej tradycji. Restauracja oferuje dania sporządzone na bazie lokalnych produktów tj. wielkopolski ser smażony, pyra z gzikiem i olejem lnianym, zupy (żur z jajkiem, czernina z łazankami, polewka) oraz kaczkę z pyzami i modrą kapustą, czy pieczoną pierś z gęsi z kładzionymi kluskami. www.mlynnaprowincji.pl

 

 

Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego to sieć skupiająca regiony członkowskie z całej Europy, których wspólnym celem jest rozwój poprzez promocję lokalnych i regionalnych produktów spożywczych. Sieć promuje zwiększoną produkcję i spożycie regionalnej żywności jako sposób na rozwój drobnej przedsiębiorczości i turystyki w jej regionach członkowskich.

Regionalne Dziedzictwo Kulinarne jest znakiem potwierdzającym jakość tradycyjnej i innowacyjnej żywności, która promuje tradycje regionu. O członkostwo w Sieci mogą ubiegać sie: rolnicy, ogrodnicy, przedsiębiorstwa rybackie, przetwórcy żwyności, restauracje, inne punkty gastronomiczne, obiekty świadczące usługi hotelarskie, hurtownicy i sprzedawcy detaliczni. Aktualnie Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska zrzesza 24 członków. Więcej informacji na temat sieci znajduje się na stronie: www.culinary-heritage.com

Panu Leszkowi, naszemu członkowi i jego żonie bardzo serdecznie gratulujemy przystąpienia do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska i życzymy dalszych sukcesów w promowaniu regionalnej żywności w swojej restauracji.