Start Targi wiejskie Aktualności Produkt lokalny i tradycyjny szansą rozwoju polskiej wsi

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Produkt lokalny i tradycyjny szansą rozwoju polskiej wsi Drukuj
wtorek, 16 marca 2010 09:35

 

W dniu 16 marca br. w siedzibie Stowarzyszenia Światowid w Łubowie odbyło się spotkanie organizacyjne dla wystawców targów wiejskich produktu lokalnego i tradycyjnego. Oprócz kwestii organizacyjnych dotyczących targów podczas spotkania zostały omówione kwestie związane z wpisanie naszych lokalnych produktów na listę krajową Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Żywność ekologiczna

Na wstępnie spotkania głos zabrał zaproszony gość - pan Tomasz Czubachowski, który zajmuje się dystrybucją i produkcją żywności ekologicznej, prowadząc firmę BIOHURT.
 Pan Tomasz przedstawił historię powstania swojej działalności. Branżą spożywczą zajmował się już długi czas, jednak w sposób ciągły zajmuje się tym od 2005r. Na początku swojej działalności, wyprodukowane towary sam rozwoził bezpośrednio do kontrahentów. W tych latach żywność ekologiczna była czymś nowym, dopiero wchodziła na rynek. Sprzedaż głównie odbywała się na festynach, kiermaszach, targach itp. Pierwszym produktem była bułka tarta razowa oraz musli, które znane już jest w całej Polsce i na które cały czas jest bardzo duży popyt. Produkty pozyskiwane są od rolników. Następnie są oczyszczane, przetwarzane i dopiero wprowadzane na rynek. Pan Tomasz klientów i współpartnerów spotyka właśnie na targach, kiermaszach, dlatego przekonywał naszych wystawców, że warto uczestniczyć w tych wydarzeniach. Zaproszony gość swoje produkty sprzedaje również za pośrednictwem sklepu internetowego. W 2007 roku powstał także portal internetowy, który skupia ekologicznych producentów, gdzie można wymienić się doświadczeniem. Powstało także czasopismo „Bio Kurier”, które zajmuje się propagowaniem ekologicznej żywności, oraz strona internetowa dla konsumentów: www.biokurier.pl , gdzie można dowiedzieć się więcej na temat eko żywności, poznać terminy targów, festynów itp. Pan Czubachowski należy także do stowarzyszenia, które skupia eko producentów „Ekoland”. Jednym z priorytetów w działalności, jest od 2008 roku wprowadzanie dawnych odmian roślin oraz ras zwierząt - głównie roślin warzywnych i  wprowadzanie tych produktów na rynek. Produkty do wszelkiej produkcji muszą posiadać Certyfikat Żywności Ekologicznej. W tym roku również zamierza sięgnąć po środki unijne na swoją działalność.

 Budowanie lokalnej tożsamości

Podczas spotkania został również poruszony dość istotne zagadnienie, rejestrowania lokalnych produktów na liście Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wielu naszych wystawców wytwarza produktu charakterystyczne dla naszego regionu i tradycji kulinarnych. Brakuje im natomiast odwagi aby formalnie zarejestrować swoje wyroby, przez co łatwiej byłoby im się promować na lokalnym rynku, a w przyszłości być może regionalnym czy nawet krajowym. Prezes Stowarzyszenia Światowid Katarzyna Jórga podkreśliła, że bardzo ważne jest aby wytwarzać lokalne produkty tradycyjnymi metodami, zachowując dziedzictwo kulinarne. Nie nastawić się na działalność hurtową, z powodu której większość produktów traci na wartości i jakości. Należy postawić na niepowtarzalność tych produktów i tradycyjny sposób ich wytwarzania. Pomimo, że produkty te będą zdecydowanie droższe od  produktów wytwarzanych na masową skalę.  Za przykład podała Gospodarstwo „Eko-Ar” Państwa Anny i Mirosława Lech z Jarkowa, którzy zajmują się przetwarzaniem owoców aronii. Na dzień dzisiejszy z owoce aronii można nabyć u nich pod różnymi postaciami np. konfitur, syropów, soków, nalewek, herbat, owoców kandyzowanych, aronii w czekoladzie itd. Na dzień dzisiejszy działalność ta przynosi im wiele zysków, jednak cały czas starają się aby był to przede wszystkim produkt regionalny, budujący ich lokalną tożsamość. Zaoferowali swoim klientom tradycyjny produkt i weszli w niszę rynkową, jaką jest rynek wyrobów wysokogatunkowych. Gospodarstwo aroniowe Państwa Lech jest dowodem na to, że ciężka praca daje w końcu wymarzone efekty.

 Producencie: rejestruj i chroń swój produkt

 Kolejnym punktem było spotkanie informacyjne dla osób zajmujących się wytwarzaniem żywności i przetwarzaniem produktów rolnych. Pani Irena Radke (Związek Hodowców i Producentów Rolnych w Trzemesznie) oraz Pan Leszek Józefowski (Młyn na prowincji), przedstawili zasady rejestracji produktów tradycyjnych na liście krajowej prowadzonej, przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Następnie przeanalizowali wniosek rejestracyjny i odpowiadali na zadawane przez producentów pytania. Zarejestrowany produkt daje masę udogodnień oraz znacznie mniejsze obostrzenia weterynarii i sanepidu, produkty takie są inaczej kontrolowane. Producenci podeszli do tego tematu bardzo aktywnie, mamy nadzieję iż z czasem będą rejestrować swoje produkty na liście Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 Promowanie wyrobów regionalnych to szansa dla mieszkańców wsi, bo stwarza pozarolnicze źródła dochodu, zwiększa dochody producentów rolnych, chroni dziedzictwo kulturowe i pomaga w rozwoju  turystyki wiejskiej. System ten daje też pewność konsumentom, że kupują żywność wysokiej jakości, która charakteryzuje się tradycyjną i unikalną metodą produkcji. Celem Stowarzyszenia Światowid jest promowanie również naszych lokalnych producentów, żywność liofilizowana.

W okresie programowania 2007-2013 Unia Europejska uruchomiła również środki finansowe na tego rodzaju działalność. Środki dostępne są w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Działania Różnicowanie w kierunki działalności nierolniczej oraz Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiortsw, o które można się ubiegać za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania, działających w całej Polsce. Również i nasze Stowarzyszenie zostało LGD  za pośrednictwem której o takie środki można się ubiegać już w drugim kwartale 2010 roku.