Start Leader Projekty współpracy Tworzenie szlakow kajakowych Odkrywamy walory turystyczne rzeki Mała Wełna

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Odkrywamy walory turystyczne rzeki Mała Wełna Drukuj

 

 

 

W dniu 28.06.2014r. odbył  się spływ kajakowy po rzece Mała Wełna. Rzeka ta liczy ponad 83 kilometry i jest lewym dopływem Wełny, do której uchodzi w miejscowości Rogoźno. W tym dniu spływ rozpoczął się od miejscowości Zakrzewo gdzie, po szybkim zwodowaniu kajaków odbyła się odprawa.

Po omówieniu zasad bezpieczeństwa oraz po nauce pływania na kajaku, uczestnicy ruszyli Małą Wełną w kierunku Kłecka. Już  po kilkuset metrach trzeba było wysiąść z kajaków i przenieść je przez  nieczynną śluzę. Następnie po niedługim odcinku uczestnicy wpłynęli na Jezioro Gorzuchowskie, które jest zbiornikiem przepływowym, leżącym w zlewni Małej Wełny na terenie gminy Kłecko. Dalsza trasa spływu wiodła wzdłuż jeziora, które ma kształt silnie wydłużony, a w jego części północnej znajduje się nasyp kolejowy, za którym wpływa się na Jezioro Gorzuchowskie Małe. Przebijając się przez zarośla i trzciny uczestnicy spływu wpłynęli na Rzekę Mała Wełna. Po niedługim odcinku, który wiedzie przez centrum Kłecka i pokonanie wąskiego wejścia uczestnicy wpłynęli na Jezioro Kłeckie. Przez które rzeka  Mała Wełna przepływa w dalszym swoim biegu. Płynąc przez jezioro Kłeckie uczestnicy spływu mijali „język” – groblę. Według podań usypaną przez Szwedów podczas „potopu”, którzy nosili ziemię we własnych hełmach.  Przesmyk ten to dzisiaj jest największym utrudnieniem do swobodnego żeglowania po jez. Kłeckim, ponieważ przy niskim stanie wody, większe jednostki nie są w stanie tamtędy przepłynąć. Minąwszy groblę wszyscy dotarli szczęśliwie do przystani Klubu „Turbina”, mety spływu. Na przystani dzięki gościnności Pawła Wojtczaka, uczestnicy po trudach spływu przy ognisku mogli się wysuszyć i posilić się pieczoną kiełbaską.

Spływy kajakowe po rzekach Wełna i Mała Wełna są organizowane w ramach projektu współpracy  "Turystyczny rozwój regionu poprzez tworzenie szlaków kajakowych" finansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu oś 4 Leader PROW 2007-2013, realizowanego przez LGD Stowarzyszenie Światowid, Stowarzyszenie LGD Dolina Wełny i Stowarzyszenie LGD Kraina Trzech Rzek.

Na zlecenie Stowarzyszenia Światowid spływy realizuje Stowarzyszenie pod Żaglami