Start Leader Projekty współpracy Droga św. Jakuba Przejście Dolnośląską Drogą św. Jakuba

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Przejście Dolnośląską Drogą św. Jakuba Drukuj

 

 Droga św. Jakuba oznaczona w całej Europie symbolem muszli prowadzi do Santiago de Compostela, gdzie według tradycji znajduje się grób apostoła św. Jakuba Starszego. Od XI w. był to jeden z głównych celów europejskich pielgrzymów. Po wizycie w 1982 r. Jana Pawła II w Santiago i nadaniu Drodze św. Jakuba tytułu pierwszego europejskiego szlaku kulturowego, w całej Europie zaczęto odnawiać szlaki jakubowe.

W sobotę 18 października 2014 roku spod Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu grupa osób wyruszyła  na pielgrzymkę fragmentem Dolnośląskiej Drogi Świętego Jakuba. Początek przejścia nie jest przypadkowy, gdyż świątynia od kilku wieków posiada przywileje odpustu dla pielgrzymów idących szlakiem jakubowym. Nadał je prymas Hiszpanii, który jednocześnie jest kustoszem grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela.

Sobotnie przejście z Bolesławca do Nowogrodźca zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Lokalną Grupę Działania – Partnerstwo Izerskie w ramach projektu współpracy ,,Europejskie drogi św. Jakuba”. Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Światowid, Fundacją ,,Porozumienie Wzgórz Dalkowskich”, Stowarzyszeniem Lokalną Grupą Działania ,,Kwiat Lnu”, ,,Lokalną Grupą Działania Partnerstwo Ducha Gór” oraz Wielkopolską Lokalną Grupą Działania Kraina Lasów i Jezior, a także partnerami zagranicznymi.

Uczestnicy przejścia otrzymali na drogę przewodniki duchowe po drodze św. Jakuba oraz drobny poczęstunek. Pielgrzymom na szlaku towarzyszył ksiądz Marek Kurzawa, który pełni funkcję proboszcza w Kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubaniu – Uniegoszczy. Jest to jedno z niewielu miejsc gdzie krzyżują się pątnicze szlaki do Santiago de Compostela. Ciekawostką jest, że Ksiądz Marek osobiście przeszedł Drogę św. Jakuba z Polski do Hiszpanii, o czym opowiedział zainteresowanym w trakcie wędrówki. W Nowogrodźcu na pielgrzymów czekało ognisko wraz z ciepłym poczęstunkiem. Na koniec wszyscy otrzymali podziękowania oraz certyfikaty przejścia Drogą św. Jakuba na odcinku Bolesławiec – Nowogrodziec.

Uczestnikami przejścia były osoby starsze, dzieci, osoby samotne, a nawet całe rodziny. Nieważne jak i z kim, ważne że dla siebie - w poszukiwaniu wiary i Boga. Każde przejście tą drogą jest wyjątkowe. Wędrówka ta jest niczym innym jak zadawaniem pytań do Boga i oczekiwaniem na odpowiedzi.