Start Leader Projekty współpracy Droga św. Jakuba Spotkanie plenarne w Eschlkam

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Spotkanie plenarne w Eschlkam Drukuj

W miniony weekend (25.07.-27.07.) miało miejsce kolejne międzynarodowe spotkanie uczestników projektu „Europejskie Drogi św. Jakuba” w bawarskiej miejscowości Eschlkam, w którym uczestniczyli przedstawiciele Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Czech, Słowacji i Polski. Nasz kraj reprezentowali: prezes Fundacji Porozumienie Wzgórz Dalkowskich Tadeusz Walkowiak oraz koordynator projektu z ramienia LGD Światowid Sławomir Kozłowski - www.camino-europe-pl.eu


 

Uczestnikiem polskiej delegacji był także prezes Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” Emil Mendyk (www.camino.net.pl). Spotkanie plenarne zbiegło się z jubileuszem dziesięciolecia istnienia Wschodniobawarskiej Drogi św. Jakuba.
 

Na piątkowym spotkaniu omawiano przede wszystkim kwestie związane ze stanem bawarskiego projektu kooperacji tamtejszych LGD-ów, przeszłością i teraźniejszością pielgrzymowania na Drodze św. Jakuba oraz, co dla nas jest kwestią szczególnie ważną sprawy związane z platformą informatyczną oraz szkoleniem przewodników na drogach jakubowych. Nasi partnerzy podkreślili ogromne zaangażowanie naszego kraju w realizację projektów częściowych oraz bardzo pozytywnie ocenili podjęte dotychczas działania: wydanie Przewodnika turystycznego, utworzenie strony narodowej w ramach Projektu czy stworzenie filmu omawiającego odcinki Wielkopolskiej, Dolnośląskiej i Sudeckiej Drogi św. Jakuba.
 

Drugi dzień spotkania w Eschlkam został w całości poświęcony obchodom jubileuszowym. W programie uroczystości dominowała pielgrzymka od miejscowości Kdyně w Czechach do Eschlkam. Trasa przejścia pielgrzymkowego liczyła około 16 km i trwała kilka godzin. Uczestnicy pielgrzymki mieli okazję zapoznać się z urokiem mijanych miejscowości, poznać pokrótce historię zabytków i uczestniczyć w poświęceniu kaplicy na drodze jakubowej w Seugenhof. Na zakończenie pielgrzymki odbyła się uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Eschlkam, którą celebrował biskup Pilzna- Frantisek Radkowski oraz wikariusz generalny Ratyzbony ks. Michael Fuchs.
 

Spotkanie w Eschlkam pokazało nam po raz kolejny, że projekt Europejskie Drogi św. Jakuba nie jest tylko jednym z wielu projektów realizowanych „na papierze”, lecz niesie ze sobą potężną dawkę integracji państw Europy Środkowej, które jeszcze nie tak dawno stały po dwóch stronach Żelaznej Kurtyny.

 

Przygotował

Sławomir Kozłowski