Start Leader Projekty współpracy Droga św. Jakuba Czego potrzebuje pielgrzym?

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Czego potrzebuje pielgrzym? Drukuj
poniedziałek, 15 listopada 2010 19:34

Spotkanie ekspertów ds. Dróg św. Jakuba we Fryzyndze (Freising)

W dniach 28-30 października 2010 roku, w Centrum Kształcenia im. Kardynała Döpfnera we Fryzyndze spotkało się 90 ekspertów ze stowarzyszeń jakubowych, diecezji bawarskich, kościoła ewangelicko-luterańskiego oraz lokalnych grup działania, by dokonując analizy aktualnego stanu Dróg Jakubowych zdefiniować potrzeby ich rozwoju.

 

Dla wszystkich było oczywiste:

Drogi św. Jakuba w Bawarii wymagają jeszcze intensywnego rozwoju, by na każdym dziennym odcinku wędrówki, zagwarantować zaspokojenie potrzeb pielgrzymów w zakresie wyżywienia, noclegu i dostępu do informacji.

Znalezienie noclegu utrudnia przede wszystkim wiejski charakter okolicy, ponieważ liczba wiejskich zajazdów coraz bardziej się zmniejsza. W regionach turystycznych problem stanowi także przyjęcie gościa na jeden nocleg. Dzisiejszy pielgrzym, nie jest już jednak „biednym” pielgrzymem. Wskazuje na to jego wyposażenie. Wprawdzie preferuje on w trakcie odbywania pielgrzymki proste życie i skromne kwatery, jednakże wieczorem ceni sobie specjalności regionu. W tym zakresie potrzebna jest jeszcze kampania informacyjna.

Należy także przekonać niektóre parafie, by ich kościół pozostawał otwarty w ciągu dnia. W końcu pielgrzymi zmierzający Drogą św. Jakuba nie idą zwykłym szlakiem, lecz szukają także duchowej zadumy w kościołach i kaplicach.

Bawaria jest krajem tranzytowym dla pielgrzymów udających się do Santiago de Compostela. Dlatego też w sesji plenarnej wzięli również udział partnerzy z Polski, Czech, Węgier, Austrii, Szwajcarii i Południowego Tyrolu.

Celem współpracy, wspieranej obecnie przez UE w ramach programu „Leader”, jest ponadto stworzenie międzynarodowej platformy informacyjnej, wzmocnienie partnerstwa, możliwie pełna digitalizacja informacji o europejskich Drogach św. Jakuba, kształcenie przewodników, stworzenie wspólnych standardów wyposażenia, znakowania dróg i przygotowywania materiałów informacyjnych. Dotyczy to również informacji, które kierowane są do gmin leżących wzdłuż drogi Jakubowej.

Z samej Bawarii we współpracę zaangażowało się 35 lokalnych grup działania stworzonych w ramach projektu Leader. Koordynatorem działań podejmowanych w ramach współpracy jest Stowarzyszenie Dróg Jakubowych - Jakobuswege e.V., które utworzono we wrześniu 2009 roku w Eichstatt.