Start Leader Projekty współpracy Smaki łączą regiony ...

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Drukuj

 

    Festiwal rozpoczął się w piątek uroczystym spotkaniem na Zamku w Wiśniczu. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo. Tam właśnie powstała pierwsza książka kulinarna w języku polskim „ Compendium Ferculorum albo zebranie potraw” Stanisława Czernieckiego. Na uroczystej kolacji inaugurującej projekt sześć grup LGD miało okazję bliżej się poznać. W projekcie wzięły udział koła gospodyń wiejskich, restauratorzy, kucharze. LGD  „ Stowarzyszenie Światowid” było reprezentowane przez: Marka Kurka- wiceprezesa stowarzyszenia, Marię Dziel z Koła Gospodyń Wiejskich w Kruchowie, współautorkę książki „ Wędrówki kulinarne po Gminie Trzemeszno”, Barbarę Brzewińską i Mariolę Jurgońską z koła gospodyń Wiejskich w Ławkach  oraz Bernadetę i Leszka Józefowskich z restauracji „ Młyn na Prowincji” w Lednogórze.

Siedziba LGD „ Dolina  Raby” znajduje się przy Zespole Szkół w Dąbrowicy im. prof. Jana Z. Włodka. Jest to szkoła o profilu gastronomicznym, co stworzyło doskonałe warunki do przeprowadzenia kulinarnego konkursu.  W drugim dniu festiwalu  odbyły się kuchenne zmagania. Każda z sześciu grup przygotowywała potrawy w pięciu kategoriach: rosół,  inna zupa regionalna, danie główne, deser oraz chleb z regionalnym smarowidłem, w ilości stu porcji na każdą potrawę.  Po godzinie 15- tej rozpoczęła się biesiada, na której poszczególne grupy zaprezentowały swe regionalne potrawy oraz miał miejsce finał konkursu na najlepszy rosół. Pierwsze miejsce zajął Rosół Radziwiłłowski z makaronem z jaj kur zielononóżek LGD „ Echo Puszczy Bolimowskiej”.

    Ostatni dzień festiwalu to udział w Jarmarku Świętojańskim zorganizowanym przez LGD „ Gościniec 4 Żywiołów”  w Lanckoronie. W otoczeniu przepięknego krajobrazu, na zboczu Góry Lanckorońskiej, wśród zabytków architektury otaczających  malowniczy rynek ustawiono szereg stoisk, na których wystawcy mogli zaprezentować swe regionalne specjały. Ten ostatni już dzień projektu zapoczątkowało „Forum Smaków- seminarium prezentujące działania podejmowane przez różne LGD w kierunku wsparcia rozwoju produktu lokalnego” z udziałem przedstawicieli lokalnych władz oraz ekspertów zajmujących się lokalnymi kulinariami. Wiceprezes Stowarzyszenia Światowid  Marek Kurek przedstawił prezentację pokazującą w jaki sposób LGD wspiera producentów produktu lokalnego i tradycyjnego na swoim terenie działania oraz zaprosił inne LGD do dalszej współpracy  mającej na celu promocję naszego regionu. W czasie gdy w siedzibie LGD „ Gościniec 4 Żywiołów” odbywała się konferencja, na Rynku rozpoczęto degustację przygotowanych dzień wcześniej dań.        Po południu odbył się finał konkursu  kulinarnego. Siedmioosobowa komisja złożona ze znawców kuchni regionalnych, utytułowanych kucharzy oraz przedstawicieli lokalnej społeczności dokonała wyboru najlepszych potraw w czterech kategoriach. Stowarzyszenie Światowid otrzymało dwie nagrody . W kategorii  „ Deser” II miejsce zdobył placek drożdżowy z rabarbarem, natomiast  Wyróżnienie Specjalne za Anielski Smak otrzymały  wielkopolskie zrazy wołowe z kaszą i burakami.

       Potrawy kuchni wielkopolskiej cieszyły się wielkim uznaniem wśród gości jarmarku. Z pewnością na długo zapamiętają smak „ pyry z gzikiem”, czy polewki, co być może zachęci ich do  odwiedzin naszego regionu.

 

Bernadeta Józefowska