Start Leader Projekty współpracy Sprawozdanie z wyjazdu studyjnego do Bretanii

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Drukuj

Wyjazd studyjny zorganizowany był przez Departament PROW we współpracy z WODR w Poznaniu sfinansowany przez Pomoc Techniczną PROW 2007-13,III Schemat- Realizacja Planu Działania KSOW na lata 2010-11.

W wyjeździe brali udział liderzy z 21 LGD z terenu Wielkopolski, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i WODR w Poznaniu oraz 2 tłumaczy. Celem wyjazdu było nawiązanie kontaktów z LGD w Bretanii .

Pierwszym etapem podróży była Bruksela i wizyta w Biurze Informacji Województwa Wielkopolskiego oraz zwiedzanie Parlamentu Europejskiego i Atomium (monumentalnego modelu kryształu żelaza- symbolu ówczesnych naukowych oraz technicznych osiągnięć), po czym wyjechaliśmy do Rennes stolicy Bretanii. Bretania to część Francji kojarzona z morzem i celtyckimi legendami, najbardziej znana „O Królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu”. Jest to region turystyczny o długim skalistym wybrzeżu z małymi domkami starych miasteczek rybackich , zachwyca  także tradycyjną przepyszną kuchnią, to region rolniczy z uprawianą pszenicą, kukurydzą, owsem, ziemniakami i warzywami, hodowlą trzody chlewnej, bydła i drobiu, a w zatokach hodowla małży i ostryg. Bretania dostarcza 1/3 ostryg z 210 tys. ton ostryg hodowlanych we Francji.

Na terenie Bretanii działa 14 grup LGD, w tym 9 ma zorganizowane projekty współpracy zagranicznej.

Rano spotkaliśmy się w Urzędzie Związku Gmin „Montaubau de Bretagne z panią Elise Gerfaund, pracownicą LGD z regionu Broceliande. Liderzy poszczególnych LGD z Wielkopolski

zaprezentowali swój dorobek i kontakty z zagranicą, po czym bretońska koordynatorka projektu „od pomysłu do projektu” przedstawiła projekt współpracy zagranicznej z trzema LGD z Luksemburga, Finlandią i Estonią dotyczący edukacji młodzieży w dziedzinie środowiska naturalnego oraz zaprezentowała pierwsze kontakty z wielkopolską LGD z Turku.

Następnie spotkaliśmy się z panią Aurorą Rome pracownicą LGD w Saint Malo oraz panem Jean Baptiste Mainsard rolnikiem członkiem LGD prezentującym projekt, który ma na celu stworzenie wspólnego punktu (magazynu )  bezpośredniej sprzedaży produktów rolnych, omijających

pośredników . W drodze powrotnej do Rennes zwiedziliśmy górę Mont Saint Michel , na której zbudowano ogromny klasztor z kamienia, z licznymi restauracyjkami i sklepikami.

We czwartek po śniadaniu udaliśmy się do siedziby LGD z regionu Redon i po powitaniu przez mera gminy Allaire zwiedziliśmy wykupione przez gminę stare gospodarstwo , gdzie wg projektu ma powstać ośrodek kultury i część kulinarna. Następnie odwiedziliśmy gospodarstwo agroturystyczne państwa Duval , którzy hodują bezstresowo świnie w szczerym polu, gdzie maciory mają  młode i nocują z prosiętami w namiotach typu igloo. Gospodarstwo,  to również przyjmuje dzieci na tygodniowy pobyt celem edukacji i integracji ze środowiskiem. Mieliśmy, również możliwość zobaczenia  gospodarstwa, które współpracuje z LGD w Rumunii  i zajmuje się eksportem sadzeniaków ziemniaka.

Piątek był dniem podsumowań, liderzy z naszych wielkopolskich LGD zaprezentowali swoje propozycje na jakim polu mogliby współpracować z LGD z Bretanii. Ze względu na małe zainteresowanie ze strony LGD z Bretanii, wstępne kontakty udało się nawiązać dwom wielkopolskim LGD z jedną LGD z Saint Malo , w tym LGD  Światowid .

My, proponowaliśmy współpracę na temat kontaktów handlowych ew. targi wiejskie, którego celem jest  zaprezentowanie naszego produktu lokalnego.

Po spotkaniu przy taktach lokalnej orkiestry przeszliśmy ulicami miasta do restauracji, gdzie czekała na nas kolacja i lokalne tańce. W pozostałe dni wracaliśmy do domu po drodze nocując w Lingren na trenie Niemiec.

 

Irena Radke i Renata Domagalska