UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Dożynki Gminne w Witkowie Drukuj

 

       W niedzielę 28 sierpnia br. na placu targowym w Witkowie odbyły się dożynki gminne, podczas których rolnicy podziękowali za tegoroczne plony, a tłumnie zgromadzeni mieszkańcy korzystali z ciekawych atrakcji zapewnionych w bogatym programie imprezy.

            Obchody święta plonów zainaugurowane zostały uroczystą mszą świętą w kościele p.w. św. Mikołaja w Witkowie, podczas której zgromadzeni podziękowali stwórcy za tegoroczne zbiory i kolejny rok owocnej pracy. Po zakończeniu nabożeństwa spod kościoła wyruszył barwny korowód dożynkowy prowadzony przez zespół Poligrodzianie. Rozśpiewany korowód przemaszerował ulicami miasta na plac targowy, gdzie odbyła się dalsza część dożynek.

            Uroczystości obrzędowe święta plonów rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania Roty, po czym głos zabrał gospodarz dożynek, czyli burmistrz Gminy i Miasta Witkowo- Krzysztof Szkudlarek. - Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w życiu każdego rolnika, to czas radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Okazałe wieńce stojące pod sceną symbolizują, nie tylko codzienną pracę, ale także przywiązanie do kultury, która zawsze była dla rolników bardzo ważna. Wchodząc na scenę zobaczyłem również bochny chleba i podziwiając je czułem wielką radość, że mimo niesprzyjających warunków udało się zebrać plon, dzięki któremu możemy być pewni, że tego chleba nie zabraknie. Wszystkim rolnikom, którzy swoją ciężką pracą dbają by nie zabrakło jedzenia na naszych stołach, chciałbym powiedzieć jedno proste słowo- dziękuję. Wszyscy wiemy jak ważna jest praca rolnika, jest ona fundamentem egzystencji każdego człowieka. Owoce pracy rolników zależą od wielu okoliczności. Nie znają oni 8- godzinnego dnia pracy, często pracują całe dnie byśmy mogli cieszyć się widokiem chleba na naszych stołach. Jestem przekonany, że będziemy czynić wszystko, by tego chleba nie zabrakło w żadnej witkowskiej, ani polskiej rodzinie - mówił Krzysztof Szkudlarek. Po przemówieniu burmistrza zespół Poligrodzianie przypomniał zebranym tradycyjne obrzędy, jakie towarzyszyły żniwom w zamierzchłych czasach, a starostowie święta plonów - Pani Krystyna Kierzek i Pan Zbigniew Malawko, przekazali, na ręce gospodarzy uroczystości czyli burmistrza Krzysztofa Szkudlarka i proboszcza witkowskiej parafii - ks. Stanisława Goca, chleby dożynkowe, którymi podzielili się z zebranymi. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: posłowie: Tadeusz Tomaszewski i Zbigniew Dolata, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego - Zdzisław Kujawa, zastępca prezydenta Gniezna - Rafał Spachacz, przedstawiciel starostwa powiatowego - Alina Kujawska Matanda, radna Rady Powiatu Gnieźnieńskiego - Krystyna Żok oraz Krzysztof Ostrowski- przewodniczący stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska.

            Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na dobrą zabawę, o co zadbali artyści, którzy zaprezentowali się na scenie. Wśród licznych zespołów, które umilały zebranym pobyt na dożynkach znalazły się m.in.: Zespół Wokalny Semplicze, Zespół Folklorystyczny Mielżyniacy, Witkowska Kapela Podwórkowa, zespół My Młodzi oraz wokaliści ze studia piosenki OKSiR w Witkowie. O godzinie 17.00 tłum na placu targowym zdecydowanie się powiększył, gdyż mieszkańcy przybyli by zobaczyć występ gwiazdy wieczoru - Zbigniewa Wodeckiego. Legendarny muzyk zaprezentował największe przeboje z przekroju swojej kariery oraz opowiedział wiele anegdot, które wprawiły zgromadzoną publiczność w doskonały nastrój. Trwający blisko półtorej godziny koncert tak bardzo podobał się zgromadzonym, że nie obyło się bez bisu, po którym piosenkarz otrzymał od rolników okazały kosz pomidorów.

            Po występach artystów przystąpiono do rozlosowania głównych nagród w loterii fantowej. Kilku szczęśliwców wróciło do domu z cennymi nagrodami, wśród których znalazły się min.: rower, drukarka, zmywarka oraz telewizor LCD.

            Obchodom tegorocznych dożynek towarzyszyło również wiele innych atrakcji, jak m.in.: wystawa maszyn rolniczych, płodów rolnych, warzyw i kwiatów, park zabaw dla najmłodszych czy stoiska ze specjałami wiejskiej kuchni.

            W ramach święta plonów odbył się również konkurs wieńcy żniwnych. Jury konkursu, po długich naradach, zdecydowało, że pierwsze miejsce należy się wieńcowi wykonanemu przez mieszkańców Małachowa Złych Miejsc, drugie miejsce przypadło wieńcowi z Gorzykowa, a trzecie zdobyli mieszkańcy Ruchocinka. Wszystkie wsie, które wykonały wieńce konkursowe otrzymały nagrody pieniężne adekwatne do zdobytego miejsca.

            Wzorem lat poprzednich dożynkom towarzyszył również turniej piłki nożnej, zawody strzeleckie, których laureaci nagrodzeni zostali pucharami i sprzętem sportowym, wystawa modeli pływających i latających przygotowana przez GKM „Sokół”

            Całodzienna impreza dożynkowa zakończyła się zabawą taneczną, podczas której mieszkańcy do późnych godzin nocnych świetnie bawili się przy muzyce zespołu Rosett.

            Organizatorzy pragną złożyć podziękowania sponsorom oraz wszystkim osobom, które pomogły przygotować i zorganizować tegoroczne święto plonów.

Dożynki Gminne w Witkowie były współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oś 4 LEADER z działania 3.1 Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Stowarzyszenia Światowid.

            Tekst i zdjęcia:

Krzysztof Dziel

Urząd Gminy i Miasta Witkowo