Start Leader Aktualności Konkurs szkolnych filmów dokumentalnych o tematyce historycznej im. Braci Hulewiczów pt. „Wielkie wczoraj w małym kręgu”

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Konkurs szkolnych filmów dokumentalnych o tematyce historycznej im. Braci Hulewiczów pt. „Wielkie wczoraj w małym kręgu” Drukuj

 

 

 Zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie Szkolnych Filmów Dokumentalnych o Tematyce Historycznej im. Braci Hulewiczów pt. „Wielkie wczoraj w małym kręgu”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa wielkopolskiego.  Uczestnicy konkursu mają za zadanie przygotować krótki film dokumentalny (3-5 minut) o tematyce historycznej związanej z najbliższym otoczeniem uczniów. Patronat medialny nad konkursem objęła TVP HISTORIA.

Film może zostać zrealizowany przez jednego lub kilku uczniów. Może być on poświęcony jakiejś lokalnej postaci historycznej, wydarzeniu, obiektowi np. dotyczyć cmentarza, kościoła, pałacu, grodziska itp. Ważne jest również by w pewnym stopniu odnieść się do tytułu konkursu – pokazać coś lokalnego, często nieznanego, ale zarazem „wielkiego” choćby tylko w miejscowej skali. Film musi dotyczyć dziejów do roku 1945 włącznie.  

Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie Światowid i Gimnazjum w Trzemesznie przy współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Trzemesznie. Patronat naukowy nad konkursem objął Instytut Historii UAM. Nagrody przyznane zostaną w dwóch kategoriach: gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych.  Szczegóły konkursu znajdziecie Państwo w regulaminie.  Dla uczniów 10 szkół z terenu Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie Światowid, które pierwsze zgłoszą swój udział w konkursie zorganizowane zostaną warsztaty filmowe.

 

Terminarz

Ogłoszenie konkursu-  grudzień 2014

Nadsyłanie filmów do – luty 2015

Ogłoszenie wyników i gala finałowa –marzec 2015

Kim byli, Jerzy, Bohdan i Witold Hulewiczowie?

Jerzy Hulewicz (1886-1941) pisarz, malarz, teoretyk sztuki. Urodził sie w Kościankach. Jako uczeń progimnazjum w Trzemesznie przynależał do  tajnego Związku Samokształcenia i do Koła Towarzystwa im. Tomasza Zana, za co został  wydalony ze szkoły.  Wobec groźby służby wojskowej przeniósł się do Galicji, ukończył gimnazjum we Lwowie a następnie rozpoczął studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz ASP w Krakowie.  Naukę kontynuował w Paryżu w okresie 1907-1910 i w Monachium w 1913 roku. Był współzałożycielem poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych; w 1914 wstąpił do Koła Artystów Wielkopolskich. Malował wizyjne kompozycje wypełnione fantastycznymi istotami zapożyczonymi z ikonografii symbolizmu, portrety, akty i pejzaże.

Bohdan Hulewicz (1888-1968), pułkownik, dyplomata, literat. Urodził sie w Kościankach. W latach 1900-1906 był uczniem trzemeszeńskiego progimnazjum.   Działał w organizacjach niepodległościowych.   Maturę zdał w gimnazjum w Neuhaldensleben k. Magdeburga, studiował filozofię oraz historię sztuki w Monachium.  W czasie I wojny światowej służył w armii pruskiej.  W 1918 roku stał się obok Mieczysława Palucha jednym z organizatorów sił zbrojnych powstania wielkopolskiego.  W wojsku dosłużył się szarży pułkownika, w latach 20-tych był polskim attache wojskowym w Waszyngtonie.  We wrześniu 1939 roku był dowódcą grupy „Grodno”, następnie znalazł się w Rumunii skąd trafił do niemieckiego Oflagu. Był autorem publikacji dotyczących m.in. powstania wielkopolskiego oraz historii wojskowości.

Witold Hulewicz (1895-1941) literat, poeta, współtwórca Polskiego Radia. Urodził sie w Kościankach. W 1913 roku ukończył trzemeszeńskie progimnazjum. W latach międzywojennych był znanym poetą, zasłynął również, jako tłumacz Rilkego.  W 1927 roku został dyrektorem programowym Wileńskiej Rozgłośni Polskiego Radia a w 1935 szefem Działu Literackiego Polskiego Radia. Był twórcą Teatru Polskiego Radia. W czasie okupacji działał w podziemiu m.in. został redaktorem naczelnym pisma „Polska żyje”. Zginął rozstrzelany w Palmirach.  Od 1995 roku fundowana jest nagroda im. Witolda Hulewicza, jego życiu poświęcono film biograficzny pt. „Inny. Życie Witolda Hulewicza”.  Witold Hulewicz wprowadził do języka polskiego określenie „teatr wyobraźni” oznaczające słuchowisko/ teatr radiowy.

Skąd tytuł konkursu?

„Wielkie wczoraj w małym kręgu” to tytuł wydanych drukiem wspomnień Bohdana Hulewicza. Spora część książki poświęcona jest wydarzeniom w rodzinnych stronach autora, czyli w poznańskiem, rodzinnych Kościankach, Trzemesznie i przede wszystkim Poznaniu.

REGULAMIN KONKURSU Szkolnych Filmów Dokumentalnych o Tematyce Historycznej im. Braci Hulewiczów pt. „Wielkie wczoraj w małym kręgu”