Start Leader Aktualności Kulinarne Potyczki w Gminie Czerniejewo zakończone!

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Kulinarne Potyczki w Gminie Czerniejewo zakończone! Drukuj

 

 W weekend 13-14 września 2014 roku, w Stołówce Zespołu Szkół Publicznych, w Czerniejewie odbyły się Kulinarne Potyczki w Gminie Czerniejewo, które zostały przeprowadzone w ramach zawartego Porozumienia pomiędzy Gminą Czerniejewo a Stowarzyszeniem Światowid.

Projekt ten został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader Działanie 2.31 Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europa inwestująca w obszary wiejskie Instytucja Zarządzająca PROW 2007-2013- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju  Wsi.

W sobotę 13 września odbyły się Warsztaty Kulinarne dla dzieci z terenu Gminy. W warsztatach wzięło udział 20 uczestników, którzy zostali podzieleni na dwie grupy. Każda z grup miała pięć zespołów dwuosobowych, które w ramach warsztatów przygotowywały: naleśniki z łososiem i sałatą, kanapki, napój, andruty oraz pyzy w sosie owocowo-jogurtowym. Uczestnicy spisali się świetnie, a ich początkowa nieśmiałość szybko zamieniła się w świetną zabawę i kreatywność. Przygotowane dania zostały ocenione pod względem smakowym oraz wizualnym przez samych uczestników ich najbliższych,  prowadzących, gości oraz organizatorów przedsięwzięcia. Dzieci zyskały nowe pomysły na proste i smaczne jedzenie. Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk Pani Burmistrz dyplomy oraz słodycze.

W niedzielę 14 września odbyły się Zmagania Kulinarne Sołectw z terenu Gminy Czerniejewo. Do zmagań przystąpiło pięć drużyn: Sołectwo Kosowo, Sołectwo Pakszyn, Sołectwo Gębarzewo, Sołectwo Żydowo oraz Samorząd Mieszkańców Czerniejewa. W skład każdej drużyny wchodziły trzy osoby, a ich zadaniem było przygotować podczas czterogodzinnych zmagań: potrawę mięsną z piersi kurczaka, wyrób mączny- pierogi z farszem, wyrób warzywny- potrawę z brukwi, wyrób ciastkarski- deser w postaci galaretki własnej produkcji oraz tort chlebowy. Ponadto drużyny miały za zadanie udekorować stoły w „duchu” danego Sołectwa, na których zostały wystawione dania do degustacji i oceny jury.
Każda z drużyn włożyła ogromny wysiłek i okazała zaangażowanie w swoją pracę. W menu znalazło się wiele ciekawych dań, które zostaną udostępnione w formie elektronicznej na stronie internetowej Urzędu. Wszystkie potrawy zostały ocenione przez jury w ośmiooosobowym składzie. Na ocenę członków jury składał się wygląd, smak potraw oraz dekoracja stołu. Pierwsze miejsce w Zmaganiach Kulinarnych zajęło Sołectwo Gębarzewo, drugie miejsce zajęło Sołectwo Pakszyn a trzecie miejsce zajął Samorząd Mieszkańców Czerniejewa. Każdy z uczestników otrzymał dyplom od firmy Slow Food. Drużyny otrzymały dyplomy zgodnie z zajętymi miejscami, słodki upominek oraz nagrody rzeczowe w postaci sprzętu do wyposażenia kuchni. Po wręczeniu nagród nastąpiła degustacja potraw przez gości i uczestników.

Podczas trwania dwudniowych potyczek kulinarnych towarzyszyli nam przedstawiciele prasy oraz firma nagrywająca klip, który zostanie umieszczony na stronach internetowych i posłuży zarówno jako wspomnienie wyjątkowo spędzonego czasu, jak również jako materiał promocyjny.

 

Opracowała:

Maria Kopeć