Start Leader Aktualności Rajd rowerowy śladami Hipolita Cegielskiego

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Rajd rowerowy śladami Hipolita Cegielskiego Drukuj

 

 W dniu 21.06.2014 r. pomimo początkowo zachmurzonego nieba i lekkiego deszczu odbył się rajd rowerowy śladami  Hipolita Cegielskiego – z historią w tle. W rajdzie uczestniczyło ponad 50 osób. Rajd po Gminie Trzemeszno na zlecenie naszego stowarzyszenia zorganizowało Stowarzyszenie pod Żaglami z Trzemeszna. Przed wyruszeniem w trasę odbyła się odprawa na której zapoznano wszystkich uczestników z planem trasy oraz zagadnieniami bezpieczeństwa. Pierwszym etapem rajdu rowerowego było zwiedzanie Izby Pamięci im. Henryka Wrzeszczyńskiego w Niewolnie.

Pani Krystyna Giemza w interesujący sposób opowiedziała o losach swojego ojca i innych osób, którzy przeżyli obóz koncentracyjny Mauthausen – Gusen. Ponadto wszyscy mogli zapoznać się z eksponatami, które przywiózł ze sobą Pan Henryk Wrzeszczyński z obozu. Po żywej lekcji historii, w towarzystwie kropel deszczu uczestnicy ruszyli w dalszą drogę. Kolejny przystanek odbył się się przy domu Hipolita Cegielskiego w Ławkach, gdzie Pan Wojciech Jurgoński, obecny właściciel domu, w interesujący sposób przedstawił postać Hipolita Cegielskiego oraz  historię posiadłości w której wychowywał się ten wielki społecznik i przemysłowiec.  Następnie rowerzyści udali się do Ośrodka Wypoczynkowego Jutrzenka w Gołąbkach, gdzie przy ognisku  posilili się pieczoną kiełbaską i ciepłą herbatą. Był to również czas, gdzie Pan Przemysław Woźny przedstawił historię powstania pomnika w Niewolnie - poświęconego pamięci obrońców Niewolna i Trzemeszna rozstrzelanych w dniu 10 września 1939 roku. Ponadto przedstawił historię i dzieje dworku w Kruchowie oraz postać właściciela dóbr kruchowskich  Adolfa Ignacego Skarbek – Malczewskiego. Po dawce historycznej wiedzy i zrobieniu wspólnego pamiątkowego zdjęcia, uczestnicy rajdu ruszyli do punktu docelowego rajdu - Trzemeszna. Pomimo początkowo niesprzyjającej pogody, rajd rowerowy udał się w pełni i zakończył się przy słonecznej aurze. Wszyscy dotarli do mety w dobrych humorach. W rajdzie rowerowym uczestniczyli mieszkańcy z Trzemeszna, Gniezna i Inowrocławia.
Za uczestnikami rajdu podążał w asyście samochód z przyczepą, jako zabezpieczenie trasy rajdu i bezpieczeństwa uczestników.

Rajd rowerowy został dofinansowany  ze środków Unii Europejskiej osi 4 Leader PROW 2007-2013, działania 4.31 Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja.