Start Leader Aktualności SŁONECZNO-DESZCZOWE ALE SMACZNE TRUSKAWISKO

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

SŁONECZNO-DESZCZOWE ALE SMACZNE TRUSKAWISKO Drukuj

 W sobotę 14 czerwca 2014 w Karczmie na Lednicy w Dziekanowicach odbyło się po raz drugi Truskawisko. Impreza ta jest organizowana przez Stowarzyszenie Światowid a finansowania w ramach środków finansowych Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jej program miał z jednej strony charakter rekreacji z wykorzystaniem zasobów przyrodniczo-historycznych Lednickiego parku krajobrazowego z drugiej był inspirującym spotkaniem z produktem lokalnym z truskawką w roli głównej. Mimo pogody, która była mieszanką słońca, deszczu na Truskawisku pojawiło się wielu mieszkańców Wielkopolski. Przekrój wiekowy od małych dzieci po osoby w dostojnym wieku świadczył o tym, że taki charakter imprezy jest dla wszystkich. O godzinie 10.00 imprezę otworzył Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Dariusz Pilak w asyście Prezesa Stowarzyszenia Światowid  Zygmunta Nowaczyka.

 Na Truskawisku był czas na pływanie kajakami i żaglówkami po jeziorze Lednickim, był czas na degustacje i zakupy na Targu Wiejskim produktów lokalnych był też czas na kulinarną przygodę z truskawką. 

Dzięki członkom  Stowarzyszeniu pod Żaglami z Trzemeszna, którzy na jeziorze zwodowali swoje trzy żaglówki oraz kajaki ponad 100 osób podziwiało uroki jeziora i jego okolic z wody.

Na Targu wiejskim produktów lokalnych i regionalnych można było nabyć świeże, wysokiej jakości własnoręcznie wykonywane produkty, które mają „swoistą duszę” związana z ich producentem.

Od rana trwało przyjmowanie produktów na Konkurs kulinarny na wyroby z truskawkami, w  tym roku na konkurs zgłoszono 51 potraw w siedmiu kategoriach. A były to:

  1. Ciasta i ciasteczka
  2. Przetwory w słoikach
  3. Potrawy z mięsem
  4. Pierogi, knedle, kluski
  5. Deser
  6. Napoje alkoholowe i bezalkoholowe i syropy
  7. Inne (czyli własne inspiracje)

Komisja konkursowa w składzie: Marek Gąsiorowski – Przewodniczący Komisji Oceniającej oraz Członek Zarządu Slow Food Polska, Zygmunt Nowaczyk – Prezes Stowarzyszenia Światowid, Zygmunt Kalinowski – Dyrektor Programowy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Janusz Kamiński – Wójt Gminy Mieleszyn oraz Radosław Przestawski –członek Slow Food pracowała niemal przez dwie godziny nad oceną zgłoszonych potraw. Panowie pracowali w wyjątkowym skupieniu, nie rozmawiali, nie komentowali, często wracali do danych potraw aby być pewnym swej oceny. Zdecydowanie życzę każdej gospodyni i kucharce aby ich rodziny z taka uwagą, atencją i zaangażowaniem podchodzili do serwowanych potraw – mówi Katarzyna Jórga. W wyniku ciężkiej pracy komisji  ogłoszono wyniki i wręczono nagrodzonym liczne nagrody jakim był sprzęt AGD oraz prenumerata kwartalnika „Piękno i pasje”. A nagrodzeni to:

1.            W kategorii „Ciasta i ciasteczka” -  I miejsce -  Marlena Paterka, II miejsce  - Stowarzyszenie Sportu i turystyki Aktywna wieś w Trzuskołoniu, III miejsce - Monika Zawierowska Srocka oraz wyróżnienie - Jadwiga Walerczyk

2.            W kategorii „Przetwory w słoikach” - I miejsce -  Jadwiga Walerczyk, II miejsce - Elżbieta Świderska, III miejsce - Urszula Chmiel oraz wyróżnienie  - Zuzanna Modrak

3.            W kategorii „Potrawy z mięsem” - I miejsce Wiesław Soja, II miejsce - Natalia Musielak, III miejsce - Marlena Paterka oraz wyróżnienie - Elżbieta Świderska

4.            W kategorii „Pierogi, knedle, kluski” – wyróżnienie  UKS Jarząbek

5.            W kategorii „Deser” – I miejsce  Marlena Paterka, II miejsce - Joanna Dąbrowska, III miejsce - Elżbieta Świderska, I wyróżnienie  - Sołectwo Dąbrówka Kościelna oraz II wyróżnienie - Barbara Jaskólska

6.            W kategorii „Napoje alkoholowe i bezalkoholowe i syropy” – I miejsce  Rada Sołecka w Trzuskołoniu, II miejsce - Rada Rodziców przy SP w Jarząbkowie, III miejsce - Zuzanna Modrak

7.            Inne (czyli własne inspiracje) – I miejsce - Dorota Małkowska, II miejsce Krystyna Urbańska, III miejsce Stowarzyszenie Sportu i Rekreacji Aktywna Wieś Trzuskołoń, I wyróżnienie Grażyna Zawierowska oraz II wyróżnienie Anna Zawierowska.

Przewodniczący komisji oceniającej tak podsumował konkurs: „Konkurs ten pokazał, że mieszkańcy zaczynają patrzeć na truskawkę jako inspirację do tworzenia ciekawych i często zaskakujących połączeń smakowych. Nie boją się eksperymentować. Fakt, iż w tej kwestii zauważamy różnicę w stosunku do ubiegłorocznego konkursu jest największym sukcesem Truskawiska i naszej pracy.”

Od godziny 12:00 na piętrze karczmy  odbyły się cztery cykle laboratoriów smaku, które prowadził Szef Kuchni Restauracji Hugo Dominik Narloch oraz Marek Gąsiorowski – członek zarządu Slow Food Polska. Po raz kolejny serwowano sześć dań w oparciu o truskawkę łącząc ją czasami w zaskakujący sposób z szparagami, cynamonem, ziołami, kolendrą, boczkiem, wędzonym pstrągiem, lodami szparagowymi i bazyliowymi.  Tym razem również truskawkę wędzono, smażono, peklowano, grillowano i podawano w postaci przez nas najczęściej znanej czyli surowej.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z Truskawiska oraz do udziału w innych przedsięwzięciach organizowanych przez Stowarzyszenie Światowid.