Start Leader Aktualności Zmagania kulinarne - potrawy postne

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Zmagania kulinarne - potrawy postne Drukuj

 

 

 

 W dniu 20.03.2014 r. w Gościncu Liliowy Staw w Małachowie (Gmina Witkowo) odbyły się Zmagania Kulinarne - nowa propozycja naszego stowarzyszenia. Tym razem w menu zagościły potrawy postne. W zmaganiach wzięły udział cztery grupy: Koło Gopsodyń Wiejskich z Kostrzyna, Koło Gospodyń Wiejskich z Jarząbkowa, mieszkańcy wsi Dąbrówka Kościelna oraz mieszkaniec wsi Borzątew (Gmina Mieleszyn).

Przypomnijmy pierwsze Zmagania kulinarne odbyły się w grudniu zeszłego roku w Karczmie na Lednicy, a ich motywem przewodnim były potrawy karnawałowe. Pomysł na tego rodzaju działania spotkał się z dużą aporobatą ze strony mieszkańców terenu działania stowarzyszenia, więc ich kontynuacja nastąpiła już na wiosnę tego roku.

Zmagania kulinarne polegają na spotkaniu maksymalnie 5 grup w kuchni, gdzie każda z nich otrzymuje jednolity kosz produktów. Podczas tych zmagań w kuchni królował: śledź, sandacz, ziemniaki, serwatka i bakalie. Uczestnicy z otrzymanych produktów mieli za zadanie przygotować przystawkę, zupę, główne danie i ciasto lub deser. Potrawy muszą wpisywać się w dziedzictwo kulinarne Wielkopolski. Po 5 godzinach ciężkiej pracy powstały wyśmienite potrawy: białe polewki z ziemniakami i smażoną cebulą na maśle, śledź w śmietanie, śledź w zalewie pomidorowej, sledź zapiekany w kapuście, sałatka śledziowa, śledź z cebulą z suszonymi pomidorami pod kwaśną śmietanką, sandacz pod pierzynką orzechowo-wiśniową, sandacz opiekany w sezamie i płatkach migdałowych, sandacz po polsku, zapiekany sandacz w sosie pieczarkowo-śmietankowym. Ze słodkości: babka gotowana, leniwe pierogi z cynamonem, ciasto marchewkowe, ciasteczka kukurydziane i racuchy.

Przed nami kolejne edycje zmagań kulinarnych. Już w czerwcu motywem przewodnim będzie truskawka, we wrześniu dynia i cukinia, a w listopadzie potrawy bożonarodzeniowe. Na zakończenie zmagań powstanie podręcznik wielkopolskich przepisów.