Start Leader Aktualności VII Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku za nami...

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

VII Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku za nami... Drukuj

 

 W dniach od 15 do 18 sierpnia br. Stowarzyszenie Światowid prezentowało swoją działalność na VII Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku na Starym Rynku w Poznaniu. Stowarzyszenie miało swoje stoiska w Strefie Smaku Wielkopolski, której organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego - Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich.

Podczas czterech dni festiwalowych na stoisku stowarzyszenia swoje rękodzieło prezentowali Anna Chlasta (wyroby de coupage), Paweł Lewicki wyroby ze skóry, Dąbrówka Suszek - wyroby z masy solnej oraz Monika Pestka - Brzykowska - "Strachy na Wróble i Inne Takie - Pracownia Rzeczy Niezwykłych". Posmakować i zakupić można było natruralnych soków z jabłek z sadów Małgorzaty Prządak z Trzeka, tradycyjnej produkcji cukierków "krówka" firmy Zet-Be z Czerniejewa oraz pysznych truskawek z plantacji Ryszarda Henzla z Dziekanowic. Wszyscy wystawcy od lat współpracują ze Stowarzyszeniem Światowid, biorąc udział w Targach Wiejskich produktu lokalnego i tradycyjnego.

Każdego dnia festiwalu stowarzyszenie zorganizowało dla najmłodszych i nie tylko, warsztaty kulinarne, rzemieślnicze i rękodzielnicze.

Pierwszy dzień festiwalu poświęcony był truskawce - "Truskawka w wielu odsłonach". Warsztaty polegały na degustacji truskawki podawanej w dwóch skrajnie różnych smakach: z zredukowanym octem balsamicznym i z lodami śmietankowymi lokalnej produkcji z Czerniejewa. Warsztat został przeprowadzony przy współpracy z organizacją Slow Food Convivium Wielkopolska. Podczas degustacji Katarzyna Jórga (Stowarzyszenie Światowid) i Marek Gąsiorowski (Slow Food) opowiadali o idei slow food i wartościach lokalnych produktów.

Drugi dzień festiwalu to spotkanie z krówką - wielkopolskim cukierkiem. Na stoisku można było posmakować cukierka "krówka" wytwarzanego ręcznie według tradycyjnej receptury przez zakład Zet-Be z Czerniejewa oraz zapoznać się z historią tego wielkopolskiego cukierka. Odbyły się również warsztaty rzemieślnicze podczas których można było oprawić skórą notesik oraz wykonać własnoręcznie biżuterię z przewodnim motywem cukierka "krówka".

"Pszczoła - jak powstaje miód" - to temat przewodni trzeciego dnia festiwalu. Na stoisku stowarzyszenia odbyły się warsztaty pszczelarskie podczas których pszczelarze przedstawili na czym polega ich praca, jakich narzędzi i sprzętu używają aby zebrać miód z plastrów oraz jak oznacza się trutnie. Uczestnicy warsztatu mogli posmakować miodu i z bliska przyjrzeć się pszczołom. Warsztaty przeprowadzili pszczelarze mający swoje pasieki na terenie działania stowarzyszenia tj. z Gmin Pobiedziska i Kostrzyn.

Podczas ostatniego dnia odbyły się warsztaty rękodzieła, z których głównie skorzystali najmłodsi uczestnicy festiwalu. Warsztaty polegały na tworzeniu własnych inspiracji z masy solnej oraz uszycia własnej zabawki.

Wszystkie warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających Strefę Smaku Wielkopolski. Cieszymy się, że przez te cztery dni mogliśmy zaprezentować część tego czym się zajmujemy na co dzień jako Lokalna Grupa Działania, realizując Program Leader. Chcieliśmy podkreślić znaczenie produktów lokalnych i tradycyjnych oraz rzemiosła i rękodzieła w naszym życiu.