Start Leader Aktualności „Spotkania z historią”: odkrywali tajemnice Sławna

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

„Spotkania z historią”: odkrywali tajemnice Sławna Drukuj

 

 Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Kulturalne „Słoneczny Promyk” z Kiszkowa w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Światowid zorganizowało piknik z cyklu „Spotkania z historią”. Miejscem pikniku była miejscowości Sławno, a hasło tego przedsięwzięcia brzmiało: „Kaplica św. Rozalii na Szlaku Kościołów Drewnianych”.

            -  „Spotkania z historią” to nowość w tegorocznych działaniach Stowarzyszenia Światowid. Poprzez te przedsięwzięcia – w każdej z czternastu gmin odbędzie się jeden piknik – chcemy pokazać, że historia stanowi podstawę edukacji, kształtuje umiejętność samodzielnych sądów oraz buduje postawy obywatelskie. Pikniki mają na celu pokazywać najpiękniejsze historycznie zakątki naszych gmin, swoiste perełki naszego regionu, odkrywać lokalne dzieje, utrwalać i promować tradycję oraz zwyczaje, a jednocześnie budować społeczeństwo obywatelskie – podkreśla Katarzyna Jórga, dyrektor Biura Stowarzyszenia Światowid.
            Piknik w Sławnie rozpoczął się od zbiórki uczestników z poszczególnych miejscowości z terenu gminy Kiszkowo na plac znajdujący się przy cmentarzu parafialnym w Sławnie. Uczestników powitała Renata Domagalska, prezes Stowarzyszenia, omówiła krótko program spotkania, a następnie przedstawiła przewodnika pikniku, którym był Paweł Robakowski, miejscowy nauczyciel historii w szkole podstawowej,  jednocześnie pasjonat i „miejscowy regionalista”.
            - „Spotkanie z historią” pod nazwą „Kaplica św. Rozalii na Szlaku Kościołów Drewnianych”, odbywa się w Sławnie na terenie działania LGD Stowarzyszenia Światowid. Uczestnikami pikniku są członkowie Stowarzyszenia  Rehabilitacyjno-Kulturalnego „Słoneczny Promyk” Kiszkowo oraz mieszkańcy gminy Kiszkowo – mówi Renata Domagalska, prezes Stowarzyszenia    
            Następnie uczestnicy pikniku udali się na teren cmentarza, gdzie na wzgórzu znajduje się drewniana Kaplica św. Rozalii. Przewodnik w sposób ciekawy przedstawił historię dotyczącą kaplicy i położonego wokół cmentarz. Po zwiedzeniu kaplicy i cmentarza uczestnicy udali się pod pomnik z 1946 roku upamiętniający 56 poległych w czasie II wojny światowej w latach 1939-1945, który to znajduje się na wschodnim krańcu wsi w pobliżu placu „parkingowego” przy cmentarzu.
            Po zapoznaniu się z historią kaplicy i cmentarza uczestnicy udali się autokarem do położonego w centrum wsi kościoła św. Mikołaja. Po zwiedzeniu którego przeszli do niedaleko położonego gospodarstwa agroturystycznego, tzw. „Rybakówki”, gdzie odbył się finał pikniku. Na terenie Rybakówki przeprowadzony został quiz terenowo – historyczny, po czym przyszedł czas na wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku.
            Przy ognisku miało miejsce również miejsce podsumowanie pikniku, podzielenie się wspólnymi przeżyciami, pogawędzenie o osobliwościach znajdujących się na terenie Sławna i najbliższych okolic. Na zakończenie Spotkania z historią zwycięzcy quizu otrzymali nagrody. O godzinie 20.00 miało miejsce podziękowanie uczestnikom spotkania ze strony prezes R. Domagalskiej i oficjalne zakończenie pikniku.

(kfs)

Zdjęcia: Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Kulturalne "Słoneczny Promyk"