Start Leader Aktualności NAGRODA GŁÓWNA dla GMINY KOSTRZYN w III edycji Konkursu Wielkopolska Otwarta dla Niepełnosprawnych.

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

NAGRODA GŁÓWNA dla GMINY KOSTRZYN w III edycji Konkursu Wielkopolska Otwarta dla Niepełnosprawnych. Drukuj

 

 

Dnia 20 maja 2013 roku odbyła się Uroczysta Gala Laureatów III edycji konkursu „Wielkopolska Otwarta dla Niepełnosprawnych’

W  październiku 2012 roku Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu ogłosił konkurs „Wielkopolska Otwarta dla Niepełnosprawnych” realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Telewizją Polską S.A. Oddział w Poznaniu.W odpowiedzi, Gmina Kostrzyn zgłosiła, jako dobrą praktykę, świetlicę w Drzązgowie. Świetlica ta została zbudowana w 2011 z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej
 z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, oś Leader, poprzez Lokalną Grupę Działania  Stowarzyszenie Światowid.

Budynek pełni wielorakie funkcje. Przede wszystkim odbywają się tam  Warsztaty Terapii Zajęciowej dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych, prowadzone przez Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych RAZEM, finansowane przez Starostwo Powiatowe, Gminę Kostrzyn oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z warsztatów korzystają niepełnosprawni mieszkańcy Gminy Kostrzyn i okolicznych gmin.  W świetlicy ma siedzibę Stowarzyszenie „RAZEM”, które w soboty organizuje spotkania dla swoich członków. Ponadto 3 razy w tygodniu spotykają się tam dzieci i młodzież z Drzązgowa w ramach Świetlicy Środowiskowej „Przyjaciele”. Miejsce to pełni jednocześnie funkcję świetlicy wiejskiej dla mieszkańców wsi Drzązgowo.

Obiekt jest wykorzystany w pełni, przez cały tydzień tętni życiem. Zbudowany był z myślą o niepełnosprawnych z regionu i takie jest jego główne zastosowanie, ale dzięki współpracy kilku środowisk jest wykorzystywany również przez mieszkańców wsi, tych młodszych i starszych.

Motywem przewodnim III edycji Konkursu były „dobre praktyki”- przykłady innowacyjnych rozwiązań, podejmowanych przez wielkopolskie powiaty i gminy na rzecz osób niepełnosprawnych. Wyznacznikami ich oceny stały się w Konkursie takie kryteria, jak: innowacyjność, różnorodność oddziaływań oraz wysoka dostępność usług. Ponadto, celem konkursu, podobnie jak w latach ubiegłych, jest inspirowanie powiatów i gmin do dalszego wdrażania systemowych rozwiązań na rzecz osób niepełnosprawnych.

Otwarcie, umiejętność dostrzeżenia przez Gminę Kostrzyn potrzeb osób niepełnosprawnych i odpowiedzi na nie oraz innowacyjność związana z tak szerokim wykorzystaniem obiektu, sprawiły, że nasza inicjatywa- świetlica w Drzązgowie, znalazła uznanie wśród członków Kapituły Konkursu.

Kapituła III edycji konkursu przyznała dwie nagrody główne ex aequo, o równowartości po 15.000 zł każda. Otrzymały je Gmina Kostrzyn i Miasto Czarnków za działania na rzecz osób niepełnosprawnych podejmowane zgodnie z ideą dobrych praktyk.   

Nagrody i wyróżnienia zwycięskim samorządom, podobnie jak w poprzednich edycjach, wręczył Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak.

 Emisja Uroczystej Gali Laureatów na antenie TVP Poznań - 26 maja pasmo 18:50. Serdecznie zapraszamy do oglądania!

Anna Czubak
Urząd Miasta Kostrzyn

Zdjęcia: Urząd Miasta Kostrzyn