Start Leader Aktualności Centrum rekreacyjno-sportowe w Żydowie - otwarte!

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Centrum rekreacyjno-sportowe w Żydowie - otwarte! Drukuj

 

 Nieco ponad rok mieszkańcy Żydowa czekali na otwarcie centrum sportowo-rekreacyjnego wybudowanego w miejscu dawnego basenu. W ramach kompleksu powstał kort tenisowy, boisko do piłki siatkowej, skat park oraz Ogródek Jordanowski z placem zabaw i oczkiem wodnym (i fontanną!). Miejsce to stało się już perełką Żydowa. Całość inwestycji, otwartej w zimowej scenerii, kosztowała prawie 500 tys. złotych.

   - Jestem niezmiernie zadowolona z tego, że w gminie Czerniejewo oprócz realizacji wielu inwestycji tzw. twardych, udaje się realizować obiekty o cha  Dalej burmistrz podkreśla, że jeśli dorośli potrafią młodym ludziom wypełnić czas, to wówczas na co dzień na ulicach, parkach i skwerach widzimy coraz mniej zniszczeń. - Uważam, że nuda zabija wszelki potencjał intelektualny, dlatego sądzę, że to jest nasz wspólny sukces – zaznacza. - Myślę, że to jest niekwestionowany sukces. Żydowo w tej chwili to już ponad 2 tys. mieszkańców i uważam, że taki obiekt był jak najbardziej potrzebny. I w Czerniejewie, i w Żydowie mamy stadion sportowy, tu zdecydowali, że chcą takie boiska. Przystaliśmy na to i myślę, że to jest ku chwale naszej, ale przede wszystkim ku zadowoleniu dzieci i młodzieży – dodaje.rakterze sportowym. Szczególnym powodem do zadowolenia jest to, że jest to już drugi obiekt oddany do użytku w tym roku w gminie Czerniejewo. Pamiętamy zewnętrzny fitness w Czerniejewie, „Orlik” oraz tutaj kort, boisko do piłki plażowej i jedyny w gminie skate park – mówi Danuta Grychowska, burmistrz gminy Czerniejewo. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali m.in. burmistrz Danuta Grychowska, Łucja Nowak, sołtys Żydowa, Tadeusz Szymanek, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Czerniejewo orz Karol Soberski, członek zarządu Stowarzyszenia Światowid. Z kolei poświęcenia obiektu dokonał ks. Robert Nurski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława w Żydowie.
   Centrum sportowo-rekreacyjne powstało w miejscu, gdzie był basen, który powstał w latach siedemdziesiątych. Należał do Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Żydowie. Był to basen 25-metrowy i mały basen dla dzieci niepływających. Dodatkowo były prysznice i budka dla ratownika. Funkcjonował do roku 1991. Następnie przez kilka lat należał to do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a później został przekazane na własność Gminie Czerniejewo. Początkowo nie bardzo było wiadomo, co z tym terenem zrobić, ale w końcu pojawił się pomysł, by zbudować tutaj centrum rekreacyjno-sportowe. Inwestycja ta planowana była na dwa etapy. Pierwsza część inwestycji Oddana do użytku w w 2011 r.), czyli Ogródek Jordanowski z placem zabaw, była możliwa do sfinansowania dzięki grantowi w wysokości 25 tys. złotych, który pozyskano ze Stowarzyszenia Światowid, środkom z Funduszu Sołeckiego (20 tys. zł) oraz ze środków własnych zgromadzonych przez Stowarzyszenie „Pelikan” (zrzesza wszystkie działające w Żydowie stowarzyszenia i organizacje, w tym Towarzystwo Przyjaciół Żydowa). W ramach drugiego etapu, właśnie oddanego do użytku, którego koszt wyniósł prawie 411 tys. zł powstał kort tenisowy, boisko do siatkówki plażowej, skate park, a cały teren ma zostać tak zagospodarowany, by ładnie komponował się ze znajdującym się obok stadionem sportowym i szatniami. Cały ten obszar to ponad 3 tys. metrów kwadratowych.
   - Jesteśmy na prawie końcowym etapie tego projektu, bo nie możemy dzisiaj zagrać ani w piłkę siatkową, ani w tenisa. Jednak dumą napawa nas fakt, że udało się nam to wszystko zrobić w tym roku. Nie było to łatwe. Było wiele rozmów, negocjacji, ale zgoda buduje i to powstało dzięki zaangażowaniu wielu osób – mówi Tadeusz Szymanek, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Czerniejewo, a jednocześnie przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Żydowa. - Jest to obiekt w pełni profesjonalny. Co nas czeka wiosną? Dzisiaj mamy otwarcie w scenerii zimowej, a wiosną czeka nas tutaj jeszcze wiele prac. W okolicach kwietnia, maja rozegramy tutaj pierwsze zawody sportowe – zapowiada. - Pozostaje nam, a przede wszystkim młodym ludziom życzyć, byśmy potrafili z tego wszyscy korzystać, żebyśmy wiedzieli że wydaliśmy na to własne pieniądze. Od nas tylko zależy, byśmy o to dbali – dodaje. Inwestycja w Żydowie to ostatnia oddana w tym roku do użytku inwestycja w gminie Czerniejewo, ale za kilka miesięcy, już w nowym roku będą kolejne inwestycje. - Na razie cieszę się, albowiem z pełnym zrozumieniem radnych mam akceptację na ogromne inwestycje, kiedy wszem i wobec mówi się o kryzysie – podkreśla. - Zaczynając od Żydowa na pewno będziemy tu realizować sieć gazową. Dokonamy termomodernizacji kolejnych obiektów użyteczności publicznej i myślę o przedszkolu, domu socjalnym i ośrodku zdrowia. Będziemy też termomodernizować świetlicę wiejską w Żydowie, a co najważniejsze budować od podstaw filię biblioteki publicznej w Czerniejewie. Poza tym w Żydowie będziemy wykonywać remonty dróg na tzw. osiedlu pisarzy. Kilka remontów dróg w Czerniejewie, a poza tym wykonamy renowację dzisiejszego takiego pseudorynku w Czerniejewie. Oprócz tego jakieś drobiazgi w świetlicach wiejskich i myślę, że to będzie rok pełen sukcesów – uważa D. Grychowska.

Tekst i zdjęcia: www.informacjelokalne.pl

"Centrum rekreacyjno-sportowe w Żydowie" zostało sfiansowane ze środków osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" 4.1/413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie