Start Leader Aktualności Forum Debaty Publicznej w Warszawie

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Forum Debaty Publicznej w Warszawie Drukuj

W dniu 14 lipca 2011 roku w Warszawie Katarzyna Jórga była uczestnikiem konferencji organizowanej w ramach Forum Debaty Publicznej pn.” Male projekty- wielka sprawa. Stan wdrażania małych projektów oraz możliwości usprawniania ich realizacji.” Gospodarzem konferencji był Jacek Michałowski Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Andrzej Hałasiewicz.

 Prelegenci oraz wielu dyskutantów konferencji potwierdzili, że Program Leader to bardzo ważne narzędzie wspierania pozytywnych przemian na wsi. Dobrze przygotowana i konsekwentnie realizowana lokalna strategia rozwoju to sposób na włączanie w owe przemiany aktywnych jednostek, różnych podmiotów szansa na dużą wartość dodaną efektu synergii. Właściwie funkcjonująca Lokalna Grupa Działania może odgrywać istotną rolę w procesie budowy i wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego na wsi i w małych miastach. Szczególną rolę odgrywają tu małe projekty wdrażane w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju poprzez Lokalne Grupy Działania.  Praktyka pokazuje, że droga realizacji małych projektów nie jest łatwa. Procedury i biurokracja PROW nie przyczyniają się do ułatwiania realizacji oddolnych inicjatyw społecznych. Jednak już mamy się czym chwalić. Jest wiele dobrych wdrażanych projektów, realizowane są ciekawe inicjatywy, pojawiają się oddolne inicjatywy bardzo innowacyjne dla danego terenu.

Na spotkaniu zastanawiano się jak małe projekty funkcjonują w praktyce, na ile służą realizacji strategii i wspierają lokalne społeczności. Po tej części Krzysztof Kwatera zaproponował utworzenie sieci regionalnych i federacji na poziomie kraju, które będą skupiały Lokalne Grupy Działania w Polsce i będą lobbowały ideę Leadera na poziomie polityki kraju i Unii Europejskiej. Na koniec zaakcentowano, że przyszłość Leadera w następnej perspektywie finansowej ma wyraźnie zarysowane wizję. Jest więc nadzieja a nawet pewność, że Leader w Polsce będzie kontynuowany. Pytanie tylko, na jakich zasadach?