Start Leader Aktualności Otwarcie Rynku w Nekli

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Otwarcie Rynku w Nekli Drukuj

     Dnia jedenastego, jedenastego miesiąca br. w Nekli obchodzono 92 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Państwo Polskie. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych gminy i powiatu, Honorowych Obywateli Nekli, licznie zgromadzonych delegacji organizacji społecznych, miejscowych stowarzyszeń, zakładów pracy, szkół, druhów OSP, harcerzy oraz Orkiestry Dętej NOK i mieszkańców. Mszę św. odprawił i homilię wygłosił ks. kanonik Ryszard Goliński. Po czym wszyscy przemaszerowali na Rynek w Nekli, gdzie manifestacja patriotyczna z okazji święta Narodowego zbiegła się z otwarciem zmodernizowanego rynku. Modernizacja Rynku w Nekli została sfinansowana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 osi 4 Leader działania „Odnowa i Rozwój Wsi” za pośrednictwem LGD Stowarzyszenia Światowid z Łubowa.

 

  Słowami Marszałka Józefa Piłsudskiego „Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska” prowadzący uroczystość dyrektor NOK otworzył uroczystość podkreślając, że zmodernizowany Rynek świadczy o tym, że nikt nie spoczął na laurach. Okolicznościowe wystąpienie wygłosił burmistrz Roman Grychowski w którym w pierwszej części nawiązał do zrywu narodowowyzwoleńczego z 1918 roku, a w drugiej do modernizacji Rynku oraz dokonanych inwestycji w bieżącym roku i inwestycji, które będą zrealizowane w najbliższym czasie. Kończąc swe wystąpienie słowami: „Uważam, że tylko rozsądna i odpowiedzialna gospodarka finansowa gminy pozwoli nam na płynny i systematyczny rozwój naszej Gminy. Dzisiaj tak jak wówczas, w momencie odzyskania niepodległości, potrzebna nam jest zgoda, potrzebne są nam dobre rządy, spokój i mądrość, abyśmy odróżniali dobro od zła i mogli godnie żyć w naszej małej ojczyźnie. Tego właśnie Państwu u sobie życzę w dniu dzisiejszego święta”. Następnie głos zabrał wicestarosta powiatu wrzesińskiego Paweł Guzik i przedstawiciel mieszkańców Rynku Tomasz Chromiński, który podkreślił wielkie zaangażowanie w realizację modernizacji Rynku pracowników Urzędu Gminy, projektantów i wykonawców.

Przecięcie symbolicznej wstęgi dokonali wicestarosta Paweł Guzik, burmistrz Roman Grychowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Michalak, Katarzyna Jórga ze Stowarzyszenia „Światowid”, oraz przedstawiciele rodzin zamieszkałych na Rynku w Nekli. Wstęga została przecięta w kilkunastu miejscach, w górę poleciały baloniki z herbem Nekli, a orkiestra odegrała fanfary. Poświęcenia nowego wizerunku tego miejsca dokonał ks. wikariusz Przemysław Malawy i ks. Sławomir Stronka. W części patriotycznej zgromadzone delegacje złożyły wiązanki kwiatów oddając hołd i pamięć wszystkim tym, którzy uczestniczyli w walkach narodowowyzwoleńczych. Uroczystość na Rynku zakończył krótki koncert Orkiestry Dętej NOK pod batutą Eugeniusza Drewniaka, występ grup choreograficznych oraz słodki poczęstunek w postaci nekielskich rogali.

Na czas uroczystości warte honorową przy obelisku i tablicy pamiątkowej zaciągnęli harcerze z Ośrodka Harcerskiego „Watra” im. Gerarda Linke w Nekli.

Po obchodach na Rynku w sali widowiskowej NOK otwarto wystawę pt. „Nekielskie metamorfozy – Nekla w starej i nowej Fotografii”, prezentującą stare widokówki oraz zdjęcia wykonane między innymi przez Pana Manfreda Kruskę z Berlina w roku 1959.

Wystawa będzie czynna do końca listopada.

Zapraszamy!

 

Paweł Tokłowicz

Dyrektor Nekielskiego Ośrodka Kultury

 

Zdjęcia: Nekielki Ośrodek Kultury