Start Leader Aktualności TRUSKAWISKO 2015

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

TRUSKAWISKO 2015 Drukuj

 

W dniu 13 czerwca na Rynku w Gnieźnie odbyła się trzecia edycja imprezy TRUSKAWISKO. W tym roku impreza ta była połączona z rajdem pojazdów zabytkowych, które nasze stowarzyszenie organizowało we współpracy z Automobilklubem Wielkopolskim.

 

 

Już po raz trzeci w ramach Truskawiska został ogłoszony konkurs kulinarny na wyrób z truskawkami. Konkurs ma na celu wyłonienie talentów kulinarnych spośród wszystkich mieszkańców terenu działania naszego stowarzyszenia, rozpropagowanie ciekawych przepisów kulinarnych, prezentację najlepszych i najsmaczniejszych wyrobów, wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami konkursu i promocję produktów lokalnych. W tym roku padł rekord w ilości zgłoszonych potraw, było ich aż 56. Różnorodność po raz kolejny zaskoczyła jury konkursu w składzie: Kamila Kozłowska - Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Katarzyna Jórga - Członek Zarządu Stowarzyszenia Światowid, Dominik Narloch - szef kuchni Restauracji Hugo w Poznaniu oraz Tomasz Jakubiak - szef kuchni restauracji Gar Jakubiaka w Warszawie. Obrady jury odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie, tam też odbywało się przyjmowanie prac na konkurs. Zgłosozne potrawy były oceniane pod względem walorów smakowych, oryginalności i kreatywności, estetyki przygotowania oraz sposobu dekoracji. Wybór był ciężki, ale jury przyznało pierwsze trzy miejsca w każdej z kategorii oraz kilka wyróżnień. Wręczenie nagród odbyło się na scenie na Rynku, po pokazie kulinarnym Tomka Jakubiaka. Nagrodami był jak co roku sprzęt agd.

WYNIKI KONKURSU:

KATEGORIA CIASTA - CIASTECZKA

I MIEJSCE - Joanna Woźniak za "Truskawkowe runo"
II MIEJSCE - Małgorzata Lenarczyk za "Ciasto jogurtowo - truskawkowe"
III MIEJSCE - Marlena Paterka za "Kretowisko" ex aequo Borysława Nalewska "Ciasto babuni"

KATEGORIA PRZETWORY W SŁOIKACH

I MIEJSCE - Anna Paterka za "Frużelinę truskawkową"
II MIEJSCE - Sołectwo Gębarzewo za "Dżem cioci Janiny"
III MIEJSCE - Teresa Orłowska - Banaszak za dżem truskawkowy ex aequo Beata Pawlak za dżemolatkę z truskawek

KATEGORIA POTRAWY Z MIĘSEM

I MIEJSCE - Danuta Ficer za "Sałatkę owocowo warzywną z kurczakiem"
II MIEJSCE - Joanna Woźniak za "Truskawka jako żywo przyodziana"
III MIEJSCE - Agnieszka Strzyż za "Grillowane polędwiczki"

KATEGORIA PIEROGI, KNEDLE, KLUSKI

I MIEJSCE - Marlena Paterka za "Pierogi czekoladowe"
II MIEJSCE - Urszula Chmiel za "Pierogi z truskawkami"
III MIEJSCE - Stanisława Kryszak KGW "KANWA" za "Kluski francuskie"

KATEGORIA DESER

I MIEJSCE - Monika Zawierowska - Srocka za "lody truskawkowo - kawowe"
II MIEJSCE - Stowarzyszenie Aktywna Wieś Trzuskołoń za "Naleśnikowo-żytnie roladki"
III MIEJSCE - Sołectwo Gębarzewo za "Deser 25 - lat samorządności"
WYRÓŻNIENIA - Sołectwo Wymysłowo za "Krem truskawkowy"

KATEGORIA NAPOJE ALKOHOLOWE I BEZALKOHOLOWE
 

I MIEJSCE - Danuta Grochowiak z KGW Kanwa za "Wino truskawkowe"
II MIEJSCE - Magda Kwapich za "Likier truskawkowy"
III MIEJSCE - Krystyna Łucka za "Coctail truskawkowy"

KATEGORIA INNE

I MIEJSCE - Sołectwo Gębarzewo za "Bukiet koktailowy z truskawkami"
II MIEJSCE - Dorota Małkowska za "Wątróbkę z botwinką i truskawkami"
III MIEJSCE - Agnieszka Strzyż za "Szaszłyk z łososia"
WYRÓŻNIENIE - Grażyna Zawierowska za "Sałatkę z kozim serem"
WYRÓŻNIENIE - Rada Sołecka Trzuskołoń za "Wykwintną sałatkę z truskawek"

 

 

 

W samo południe nasz specjalny gość Tomasz Jakubiak - kucharz i dziennikarz kulinarny KUCHNI +, zaprezentował swoje kulinarne wariacje na temat truskawki. Na oczach zgromadzonych gości powstało: sashimi z łososia obtoczone w truskawkowym pudrze z pikantną salsa malinowo – porzeczkowa, majonezem agrestowy oraz soczysta pierś z kurczaka zagrodowego z sosem rabarbarowo – truskawkowy z wanilią i kwaśnymi marynowanymi burak. Każdy chętny mógł skosztować potraw przygotowanych przez zaproszonego kucharza.

 

Nieodłącznym elementem tegorocznej edycji Truskawiska był rajd pojazdów zabytkowych. Trasa rajdu o długości ok. 110 km przebiegała urokliwymi drogami pojezierza gnieźnieńskiego. Start rajdu miał miejsce w Skorzęcinie skąd pojazdy ruszyły przez Ostrowite Prymasowskie, Słowikowo, Trzemeszno, Kruchowo, Gniezno, Czerniejewo, Małachowo Szemborowice i wróciły na metę do Skorzęcina. W każdej miejscowości na członków załóg czekały zadania do wykonania np. zagadki historyczne w Trzemesznie, zadanie odgadnięcia gatunków serów, przygotowanie pesto ziołowego z przyprawami itp. Rajd miał na celu łączyć klasyczną motoryzacją z dobrym smakiem i zabawą. Celem rajdu było budowanie świadomości na temat potraw i produktów lokalnych regionu gnieźnieńskiego. Rajd przejeżdzał przez Rynek w Gnieźnie, gdzie o godz. 14.00 na rampie przed sceną każda załoga prezentowała swój zabytkowy samochód, biorąc jednocześnie udział w Konkursie Elegancji Pojazdów Zabytkowych o puchar Prezydenta Miasta Gniezna i Starosty Powiatu Gnieźnieńskiego. Jury konkursu w składzie: Beata Tarczyńska - Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego, Tomasz Budasz - Prezydent Miasta Gniezna i Ferdynad Szafrański - twórca i pomysłodawca pierwszych rajdów pojazdów zabytkowych w Polsce dokonało wyboru dwóch najładniejszych aut.

Na rajd Truskawisko auta przyjechały z różnych regionów Polski, a załoga Volvo 164 z Białegostoku za pokonanie największego dystansu otrzymała roczną prenumeratę Automobilisty ufundowaną przez Redakcję miesięcznika. Jak sami zauważyli uczestnicy rajd odbywał się bardzo płynnie, prowadził pięknymi i spokojnymi drogami, a miłe spotkania towarzyskie były - w tym przypadku - truskawką na torcie!  

Konkurencja odbywała się w 4 klasach: aut do 1945 roku, do 1965, do 1984 roku oraz w klasie aut marki Volvo.

Organizatorzy bardzo dziękują władzom samorządowym, wolontariuszom oraz sponsorom wydarzenia.

 

Zwycięzcy klas:

Auta do 1945 roku:

1.

Grzegorz Tomaszkiewicz

Beata Tomaszkiewicz

Automobilklub Wielkopolski

Jeep Willys

1943

2.

Andrzej Tecław

Lilianna Bańkowska-Kudo

  -

Gaz 67B Czapajew

1942

3.

Witold Hołubowicz

Ewa Hołubowicz

Automobilklub Wielkopolski

Singer 9 Roadster

1939

 

Auta do 1965 roku:

1

Andrzej Nocen

Irena Nocen

Automobilklub Stargardzki

Mercedes W121 190B

1959

2

Andrzej Domowicz

Jadwiga Paczyńska

Automobilklub Wielkopolski

Warszawa M20

1956

3

Michał Bargiel

Beata Asankowicz-Bargiel

Automobilklub Wielkopolski

Austin Healey 3000

1963

 

Auta do 1984 roku:

1

Robert Robak

Iwona Robak

Automobilklub Wielkopolski

Mercedes W111

1969

2

Czesław Grześkowiak

Jolanta Grześkowiak

Automobilklub Wielkopolski

Dacia 1300

1975

3

Roman Palacz

Janusz Zieleśkiewicz

Automobilklub Wielkopolski

Peugeot 304 coupe

1970

 

Auta marki Volvo:

1

Krzysztof Groń

Tanita Preis

  - 

Volvo 144 delux

1971

2

Bartłomiej Ważyński

Ewa Ważyńska

  -

Volvo P1800

1967

3

Jerzy Wojciechowski

Maciej Grycza

Automobilklub Wielkopolski

Volvo 1800 ES

1973

FILM Z TRUSKAWISKA 2015 - http://poznan.tvp.pl/20541530/truskawisko-19062015