Start Działaj lokalnie Działaj lokalnie VIII Aktualności Młode mamy z pokolenia wolności działały w Starczanowie

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Młode mamy z pokolenia wolności działały w Starczanowie Drukuj

 Dzięki wolności którą odzyskaliśmy 25 lat temu, mamy wiele możliwości, nasz los jest w naszych rękach. Razem możemy zrobić wiele dla nas samych i naszej społeczności. Potrzebujemy odkrywać na nowo dobro wspólne którym jesteśmy my sami i miejsce w którym żyjemy, radości i szanse które daje nam życie w wolnym kraju. Z myślą o kobietach i dzieciach które są wielką wartością społeczności wsi, w okresie 01.07-30.09.2014 w Starczanowie realizowany był projekt "Młode mamy z pokolenia wolności - pokolenia możliwości!". Projekt przygotowany został przez grupę inicjatywną mam ze Starczanowa przy współpracy ze Stwarzyszeniem "Pomocna Dłoń" działającym przy nekielskim OPS. Finanse otrzymano z środków Programu”Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Światowid.

            W cyklu pięciu bezpłatnych spotkań w formie 2-godzinnych warsztatów, o różnorodnej tematyce wzięły udział  młode mamy oraz dzieci. W ramach projektu odbył się także piknik rodzinny „W barwach wolności” . Zajęcia odbywały się w przedszkolu oraz schronisku młodzieżowych, dokąd dowoził uczestników autobus. W programie dla mam znalazły się warsztaty rozwojowe i psychologiczne, warsztaty kulinarne i spotkanie z dietetykiem, warsztaty z rękodzieła- robienie biżuterii, zajęcia taneczne i fitness. Dla dzieci przygotowano atrakcyjne warsztaty artystyczne i ruchowe pod opieką animatorów, aby miło i kreatywnie spędzić wspólnie czas.
            Celem projektu było wsparcie i wymiana doświadczeń pomiędzy rodzicami ze Starczanowa oraz generowanie pomysłów na spędzanie czasu z dzieckiem w sposób wartościowy. Wspólne spotkania miały pozwolić uczestnikom lepiej się poznać i zbudować więzi, pokazać kobietom że można być aktywnym rodzinnie, zawodowo i społecznie. I udało się to osiągnąć :)

            Czas warsztatów był czasem wspaniale spędzonym  zarówno dla mam jak i dzieci i młodzieży! Niewątpliwie to zasługa prowadzących zajęcia.

Warsztaty kulinarne okazały się strzałem w dziesiątkę. Dania wszystkim bardzo smakowały, jadły nawet „niejadki”. Przepisy były smaczne z wykorzystaniem dostępnych i sezonowych produktów. Panie  wykorzystują je w codziennym menu, a pysznej zupy można było spróbować podczas pikniku.  Dzieci puściły wodze wyobraźni stając się artystami- rzeźbiarzami. Powstało wiele pięknych prac, które każdy mógł zabrać do domu i wysuszyć. Kolejne zajęcia to Pracownia Rozwoju Osobistego na której Mamy miały czas aby spokojnie podyskutować o rzeczach ważnych i ważniejszych. Młodsi zajęli się budową latawców, którą poprzedziła krótka pogadanka o wolności i jej barwach. Nasze Latawce Wolności pełne były kolorów a ich budowanie niełatwe. Ale udało się i mogliśmy zobaczyć jak wznoszą się w górę. Na następnych warsztatach mamy poznały podstawy jak czytać i rozumieć etykiety na produktach pod okiem p. dietetyk. Dowiedziały się na co należy zwracać uwagę przy wyborze produktów do codziennego menu oraz jak przygotować pyszne i zdrowe napoje na lato. Dzieci wcieliły się w role cukierników. Fantazja przy zdobieniu domowych ciastek była ogromna. Chłopcy spróbowali swoich sił przy przygotowaniu gofrów ze śmietaną i owocami. Było słodko i smacznie :)  Energetycznym zajęciem zarówno dla mam jak i dzieci  była oczekiwana zumba! Instruktor porwał wszystkich do tańca. Kolejne zajęcia to odkrywanie siebie z panią psycholog i seans filmowy dla młodszych. Było jak w kinie, popcorn, słodkości a „Robaczki z zaginionej doliny” potrafiły rozbawić do łez. Na ostatnim ze spotkań projektu "Młode Mamy z pokolenia wolności-pokolenia możliwości", wspólnie wykonywaliśmy biżuterię. Wykonane prace odzwierciedlały charakter twórców, różnorodność form i kolorów zachwycała. W malowniczej scenerii "Słonecznej Zagrody", otoczeni pięknem lasów ,uczestnicy projektu wraz z rodzinami, fantastycznie spędzili ostatnie. Panie przygotowały własne wypieki, było ognisko i kiełbaski, a towarzystwa dotrzymywały nam konie, osiłek i świnki. Dzieci mogły pojeździć na kucykach i karmić zwierzęta. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

W ramach projektu latem 15 sierpnia odbył się w Starczanowie II Rodzinny Piknik pt „W barwach wolności”. Temat pikniku nawiązywał do obchodzonej w tym roku 25 rocznicy wolnych wyborów z 4 czerwca 1989r. Inicjatywę wsparła Kancelaria Prezydenta RP, Nekielski Ośrodek Kultury oraz sponsorzy. Na licznych gości przybyłych na piknik z całej okolicy czekały atrakcje- rodzinny bieg po flagę biało czerwoną w ramach którego każda z rodzin otrzymała flagę uszytą przez mieszkanki Starczanowa, sadzenie Drzewek Wolności w nawiązaniu do akcji prezydenta RP, pogadanka dla dzieci o demokracji poprowadzona przez   burmistrza miasta i gminy Nekla pana Karola Balickiego, konkursy i zabawy, puszczanie latawców, pokaz zabytkowych pojazdów z Klubu Miłośników Syren i Warszaw z Nekli, zabawa taneczna z zespołem A.R.D. oraz kino plenerowe.
 

Projekt "Młode Mamy z pokolenia wolności-pokolenia możliwości" znacząco przyczynił się wzmocnienia współpracy i solidarność małej społeczności Starczanowa. Ukazał potencjał, zdolności i talenty mieszkańców. Czas wspólnie spędzony na warsztatach ukazał  przed uczestnikami  nowe możliwości działania jak  potrzebę realizacji tego typu inicjatyw.

Uczestnicy zajęć mogli się lepiej poznać,zaangażować w różne działania a pomysły na spędzanie wolnego czasu i gry zakupione w ramach projektu wykorzystywane były przez dzieci w  czasie wakacji. Radość ze spotkania  i zabawy po powrocie z zajęć trwały, aż do późnych godzin wieczornych. Dzieci odkryły nowe zabawy i gry zespołowe. Po zajęciach tanecznych dzieci codziennie ćwiczyły układy taneczne. Mamy mogły się przekonać że można aktywnie wypoczywać z dzieckiem wykorzystując swoje zdolności a także współpracę z innymi kobietami. Masę solną, latawce czy chustę Klanza można  przygotować w warunkach domowych. W zabawy z dzieciństwa mogą bawić się także ich pociechy. Dzieci potrafiły także pozytywnie zaskoczyć swoje Mamy, odkrywając swoje zdolności taneczne, plastyczne, wykazując się zainteresowaniem, wzorowym zachowaniem i troską o innych.
Każde zajęcia były okazją do wymiany doświadczeń i rozmów Pań. Dzieci oczekiwały na wyjazd, odliczając dni. Przejazd autobusem, malowanie buziek, tańce, piosenki, zabawy na świeżym powietrzu były zawsze dużą atrakcją dla najmłodszych.

Uczestnicy projektu pokazali swoją niepowtarzalną wartość i wyjątkowość. Zniknęły bariery i uprzedzenia. Dowiedzieliśmy się w jakim stopniu możemy na siebie liczyć, że razem możemy więcej, że mamy podobny system wartości i możemy miło spędzać czas. Na placu zabaw często spotykaliśmy się by porozmawiać i pobawić. W przygotowanie pikniku zaangażowało się dużo więcej osób niż w zeszłym roku.

 

Czas trwania projektu był czasem wyjątkowym, szkoda że tak szybko minął.... Mamy jednak kolejne pomysły i plany wspólnych działań w naszej wsi :) „Każde pokolenie ma własny czas, każde pokolenie chce zmieniać świat!” - mówi Anna Nowaczyk - koordynator projektu.

   Więcej na temat działań wsi na www.fb.com/starczanowo