Start Działaj lokalnie Działaj lokalnie VIII Aktualności Szydłowo stawia na integrację mieszkańców

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Szydłowo stawia na integrację mieszkańców Drukuj

 

 

 W Szydłowie (Gmina Trzemeszno) od lipca jest realizowany projekt "Integracja mieszkańców i kultywowanie tradycji w sołectwie Szydłowo". Głównym celem projektu jest zintegrowanie społeczności lokalnej oraz zwiększeni poczucia lokalnej tożsamości. W świetlicy wiejskiej zostały zorganizowane  cztery warsztaty dla mieszkańców wsi.

Warsztat I 12.06.

Były to pierwsze warsztaty, które mialy za zadanie wprowadzić i przedstawienie projektu. Na spotkaniu pojawiło się 21 osób, przedział wiekowy 13 do 60+.

Warsztat II 26.07.

Drugie warsztaty nosiły tytuł "Czasy przeszłe". Na ten dzień byli specjalni goście a mianowicie najstarsze osoby z sołectwa. Po wysłuchaniu historii Szydłowa oraz referatu na temat zmian jakie zaszły na przestrzeni ostatnich 25 lat, wszyscy po prostu zaczęli rozmawiać, wspominać. Starszyzna opowiadała o tam jak wyglądało życie na roli ale również rozrywka.

Warsztat III 09.08.

Warsztat pt."Porównanie życia przeszłego i teraźniejszego na wsi". W ramach tego warsztatu została zorganizowana wycieczka do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Zobaczone tam stare chaty i obejście zrobiły bardzo duże wrażenie na najmłodszych uczestnikach wyjazdu. Dowodem była zawzięta dyskusja na temat przeszłego życia i porównanie go z obecnym.

Warsztat IV 23.08.

Tradycja i historia sołectwa Szydłowo ale głównym punktem tego spotkania była degustacja potraw i ciast przygotowanych przez panie z sołectwa przez te starsze ale również te młodsze gospodynie.

Oto lista potraw, które panie przygotowały: kasza gryczana w sosie pieczarkowym, kasza gryczana z boczkiem, makaron z jagodami, pasztet z cukinii, smalec z fasoli, gzik (z własnego sera), barszcz biały, kapusta z fasolą wg przepisu babci Cecylii :) czernina, kluchy na pyrach z boczkiem i kapustą, kluski leniwe, wiejskie wyroby (kaszanka, pasztet, salceson). Gdy wszyscy zjedli to jeszcze raz posłuchali o historii Szydłowa. Jeden z mieszkańców Płaczkowa bardzo interesuje się historią naszej miejscowości. W związku z tym "poszperał" w archiwach w Inowrocławiu, Trzemesznie i przeczytał uczestnikom spotkania dzieje Szydłowa sięgające 1233 roku. Spotkaniu towarzyszył bardzo dobry humor oraz śpiewy.

Warsztat V 06.09.

Dnia 6 września był kolejny warsztat - już piąty - tematem było "Wspomnień czar".  W zwiazku z tym mniej liczną grupą jak na poprzednich warsztatach, uczestnicy projektu odwiedzili mieszkańca Szydłowa. Pan Laskowski, tak się nazywa owy mieszkaniec, ma niespotykane hobby, a mianowicie zbiera "starocie". Począwszy od drobnych rzeczy jak monety, zegarki przez  żelazka radia maszyny do szycia po starodawne narzędzia rolnicze. Spędzili u Niego całe przed południe a na zakończenie zaprosił nas do swojego sadu na kawe i opowiedział o swoich starych odmianach jabłoni oraz grusz.

Projekt jest dofinansowany ze środków programu "Działaj Lokalnie VIII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz ODL Stowarzyszenie Światowid