UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Spacerem po Żydowie Drukuj

 

 W dniu 08.08.2014 Towarzystwo Przyjaciół Żydowa zorganizowało Nocne Zwiedzanie Żydowa.  Spacer rozpoczął się o 20.30 na cmentarzu, przy pomniku  upamiętniającym śmierć  obrońców Żydowa . Historię powstania tego pomnika opowiedział z-ca dyrektora  Szkoły w  Żydowie, Tomasz Woźniak. Złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie zebrani przemaszerowali ulicą Różaną, wzdłuż osiedla Przylesie do małego skweru gdzie organizatorzy przygotowali niespodziankę.

Wśród zieleni  schowano 10 specjalnie wybitych na tę okazję monet – Pylonów (nazwa związana jest z herbem Żydowa).  Zadaniem uczestników było odnalezienie ich.  Kolejnym punktem zwiedzania był kościół pod wezwaniem Św. Stanisław Biskupa Męczennika . Proboszcz parafii ks. dr Robert Nurski przedstawił burzliwe dzieje kościoła  nie pomijając przy tym także  historii Żydowa i jego właścicieli.  Na zewnątrz, przy obrazie Papieża Jana Pawła II odśpiewano „Barkę”. Następnie uczestnicy zwiedzania udali się na rynek pod pomnik  Obrońców Żydowa, gdzie odczytano  wiersz o Żydowie napisany specjalnie na tę okazję przez pana Szczepana Kropaczewskiego.  Po złożeniu kwiatów i zapaleniu znicza  grupa udała się w kierunku Centrum Sportowo –Rekreacyjnego, gdzie zaplanowano poszukiwania kolejnych monet- Pylonów.  Kolejnym punktem  wędrówki była Szkoła w Żydowie. Uczestnicy wysłuchali kilka słów o historii szkoły. Dalej spacer prowadził do parku, w którym stoi dawny pałac Chełmickich - obecna siedziba biur Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego. Podczas przemarszu o bogatej historii dawnego PGR-u opowiadał wieloletni były pracownik gospodarstwa pan Andrzej Kryszak.  Legenda głosi że w owym parku czasami widywano ducha  Bartłomieja Chełmickiego, który zginął w wypadku spadając z dachu.  Ku zdumieniu zebranych duch ukazał się także i tym razem  wzbudzając sporo emocji w ciemnym, tajemniczym parku.  Na schodach pałacu powitał gości hrabia Chełmicki wraz z żoną. W role te wcielili się: Anna Maliczak oraz Bogusław Skotarczak.  Przewodniczący TPŻ Tadeusz Szymanek podziękował za udział w nocnym zwiedzaniu i zaprosił wszystkich  do sali Domu Socjalnego gdzie przygotowano wystawę zdjęć starego, zapomnianego już oraz nowego, teraźniejszego Żydowa.

 Podczas poczęstunku przeprowadzony został konkurs  wiedzy zdobytej podczas zwiedzania. Na  najlepszych czekały nagrody. Podczas konkursu można było obejrzeć na dużym ekranie zdjęcia robione w trakcie spaceru.

Towarzystwo Przyjaciół Żydowa brało udział w konkursie grantowym „ Działaj Lokalnie 2014” i otrzymało dofinansowanie z Programu Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Światowid. Spacer pod hasłem NOCNE ZWIEDZANIE ŻYDOWA mógł się odbyć dzięki pozyskanej dotacji oraz środkom własnym i zaangażowaniu kilkunastu osób- członków TPŻ  i nie tylko. 

Organizacje i osoby, które pomogły w zorganizowaniu Nocnego Zwiedzania Żydowa:

- Stowarzyszenie Światowid

- Stowarzyszenie Pelikan

-portal internetowy- Informacje Lokalne

- Zespół Szkół Publicznych w Żydowie

- Biblioteka w Żydowie

- dr Robert Nurski -proboszcz kościoła w Żydowie

- Gospodarstwo Rolno- Hodowlane w Żydowie

- Szczepan Kropaczewski

- Andrzej Kryszak

 no i oczywiście sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Żydowa.

Spacer miał na celi zapoznanie uczestników z historią Żydowa i miejsc obok, których codziennie przechodzimy. Brało w nim udział ok. 100 osób. Więcej zdjęć można obejrzeć na stronie Towarzystwa www.etpz.pl.

Na tejże stronie ukaże się również Quest, który pozwoli samodzielny spacerspacer po Żydowie. Quest to gra polegająca na odkrywaniu ciekawych miejsc, którymi można wędrować kierując się wierszowanymi wskazówkami. Uczestnicy zabawy rozwiązują zadania i zagadki, które prowadzą do ostatniego punktu, w którym czeka na nich ukryty skarb z pamiątkową pieczęcią.

Anna Sanok
Koordynator projektu