Start Działaj lokalnie Działaj lokalnie VIII Aktualności Obóz obrączkarski na stawach kiszkowskich

UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Obóz obrączkarski na stawach kiszkowskich Drukuj

 Za nami pierwszy z planowanych czterech weekendów z ptakami. W ramach tego projektu został zorganizowany obóz obrączkarski na stawach kiszkowskich. Trwał trzy dni od piątku rana do niedzieli wieczór. Ptaki i frekwencja odwiedzających nie zawiodły. Odwiedziło nas około 140 osób i udało się chwycić ponad 200 ptaków. Obóz obrączkarski to bardzo rzadka okazja kiedy można mieć bezpośredni kontakt z ptakami. W czasie obrączkowania ptaki można oglądać z bardzo bliska a nawet ich dotknąć. Poza oglądaniem samych ptaków odwiedzający dowiedzieli się jak obrączkuje się ptaki, w jakim celu i jakie informacje dzięki temu możemy otrzymać.

Uczestnicy obozu dowiedzieli się też o biologi i ekologi poszczególnych gatunków ptaków, które udało się chwycić. Chwytały się ptaki które odlatują na zimę do Afryki oraz takie, które pozostają na ten trudny okres dla ptaków w Polsce. Chwyciło się ponad 200 osobników należących do 24 gatunków. Najczęściej chwytały się trzcinniczki a jeden z nich dał bardzo ciekawą informacje gdyż zaobrączkowany został we Francji!!! Tego typu informacja zdarzają się bardzo rzadko. Drugą ciekawą informację uzyskano z wąsatki, która w tym roku w marcu zaobrączkowana została niedaleko Rogoźna. Poza tym chwycono kilka ptaków obrączkowanych w zeszłym roku na stawach kiszkowskich. Świadczy to o tym że części ptaków udało się przezimować i wrócić ponownie na swoje tereny lęgowe. Do najciekawszych ptaków które udało się chwycić na pewno należy zimorodek. Ten pięknie ubarwiony ptak występuje nad naszymi rzekami. Dużo zamieszania i przede wszystkim hałasu narobiła sójka. Swoimi kolorami przykuwały wzrok odwiedzających kolorowe samce wąsatek a pod względem wielkości a właściwie maleńkości zachwyt wzbudzały maleńkie remizy i długie ogony raniuszków.

Wszystkich chętnych zapraszamy już na kolejny taki weekend który odbędzie się 19-20 lipca również na stawach w Kiszkowie.

Bartosz Krąkowski
Koordynator projektu

 


 

Projekt „Ptaki z sieci ptakami w ręku” sfinansowano ze środków programu Działaj Lokalnie VIII Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Światowid.