UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Moja mała Ojczyzna DrukujW Przedszkolu „Miś Uszatek” w Nekli od września 2010  realizowany był  projekt  „Moja mała Ojczyzna”, który dofinansowano ze środków Programu  „Działaj Lokalnie VII” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności  realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Organizacji Grantowej Stowarzyszenie Światowid w Łubowie.

 

Projekt  zakładał poznanie naszego regionu, nawiązywał  do miejscowej gwary,  legend, podań, do sztuki regionalnej i lokalnych twórców. Dzieci przedszkolne działając pod przewodnictwem nauczycieli uczestniczyli  w zajęciach warsztatowych , spotkaniach z lokalnymi twórcami, które umożliwiły poznanie i ochronę wielokulturowego dziedzictwa naszego regionu oraz integrowały  społeczność lokalną ,angażując różne pokolenia.

Pierwsze zajęcia odbyły się we wrześniu- warsztaty plastyczne z udziałem lokalnych artystów. Dzieci spotykały się przez kolejne popołudnia w 2 grupach (5-latki, 6-latki) z p.A. Banasiakiem i z p. Sara Kubacką.

Kolejny miesiąc upłynął nam pod znakiem zajęć tanecznych, w których brały udział dzieci 5i 6-letnie wraz z zaproszonymi gośćmi .

W grudniu rozpoczęły się warsztaty decoupage dla dzieci i rodziców oraz odbyło się spotkanie dzieci z najstarszych grup przedszkolnych  z koronczarkami.

W styczniu odwiedził nas Dyrektor Nekielskiego Ośrodka Kultury p. Paweł Tokłowicz  i uczestniczył w spotkaniu z dziećmi 6-letnimi, którego celem było poznanie legendy herbowej naszego miasta.

Przez cały czas trwania projektu dzieci odwiedzały ciekawe miejsca naszego regionu: kościół w Opatówku, kościół w Nekli, Nekielski Ośrodek Kultury, Park, Dworek w Podstolicach, kościółek w Nekielce. Z wycieczek powstały karty albumowe.

26 .I.2011 w Nekielskim Ośrodku Kultury odbyło się podsumowanie projektu  „Moja mała Ojczyzna” realizowanego od września 2010 w Przedszkolu „Miś Uszatek” w Nekli. Zaproszeni goście ; burmistrz Miasta i Gminy Nekla p. K. Balicki, przew. Rady Miejskiej  p. A.Stefaniak, p. A. Jasińska, p. B.Lipowczyk, p. K. Woźniak, p. L. Kajdan, p.S.Kubacka, p. M.Łakoma, p. M.Fąferek, p. M. Stanisławska, p. A. Banasiak  przyglądali się występom dzieci z przedszkola oraz mogli podziwiać wytwory prac dziecięcych powstałych podczas warsztatów decoupage i plastycznych. Dzieci zaprezentowały tańce ludowe w charakterystycznych dla regionu strojach , a dzieci z grupy „Sowy” inscenizacje „Grobla Twardowskiego”. Kolejny punktem uroczystości było otwarcie sali regionalnej w przedszkolu.

Wszyscy , którzy przyczynili się do wzbogacenia realizacji projektu otrzymali oficjalne podziękowania i miły upominek wykonany przez dzieci na warsztatach decoupage.

 

„Co jest Ojczyzna? – Oto ja Ci powiem:

Starzy ją zwali swym życiem, swym zdrowiem,

Służąc jej wiernie w złym i w dobrym losie.

Co jest Ojczyzna? – To Twej chaty ściany,

To dach Twój stary, słomą poszywany

To zagon żyta, co Cię karmi w głodzie,

Z rzeczki Twej woda, co Cię rzeźwi w lecie.”

                                                              L.Kondratowicz.

Beata Kowalska