UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

Podkoziołki raz jeszcze ... Drukuj


 W dniu 28 stycznia br. w Jarząbkowie (Gmina Niechanowo) po raz kolejny odbył się regionalny zwyczaj Podkoziołków. Uczniowie Uczniowskiego Klubu Sportowego Jarząbek, działąjący prz Szkole Podstawowej w Jarzabkowie, przygotowały dla mieszkańców Jarząbowa i okolicznych wsi regionalne święto "Podkoziołka". Uczniowie chcą ocalić od zapomnienia ten  element wielkopolskej kultury ludowej. Po raz drugi UKS Jarząbek otrzymał na przygotowanie tego święta dofinansowanie z Programu Działaj Lokalnie finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Lokalną Organizację Grantową Stowarzyszenie Światowid.

 

Wieś Jarząbkowo od lat obchodzi co roku w styczniu "Podkoziołka", rozpoczynając zabawę karnawołową korowodem przebierańców: "niedziedzia", "żyda", "bociana", "dziada" i "baby", "kominiarza" z workiem sadzy, "piekarza" z koszem na plecach, "cygana", 'diabła" i "śmierci". Największą atrakcją korowodu jest niedźwiedź, którego strój wykonywany jest ręcznie ze słomy, siana i sznura. W zwierzęcych przebraniach ukryte sa życzenia. Niedźwiedź to symbol zimy, tur oraz niedźwiedź pełnią według wierzeń ludowych funkcję pośredników między światem profanum, a tym co leży poza nim. Celem przebierańców korowodu jest płatanie figlii i psocenie się mieszkańcom.  Prezes UKS Jarząbek Dorota Marciniak ma nadzieję, że poprzez realizowanie projektu "Podkoziołki raz jeszcze..." ta ostatkowa tradycja będzie przechodzić z pokolenia na pokolenie, tak jak do tej pory.

W piątkowe dopołudnie uczniowe ze Szkoły Podstawowej w Jarząbkowie przedstawili zgromadzonym gościom występy artystyczne. Nie zabrakło również degustacji potraw i przetworów regionalnych, przygotowanych przez dzieci w ramach zajęć "Robimy przetowry z warzyw i owoców" oraz "Pieczenie pierników".