UWAGA! Nowa strona

ZAPRASZAMY NA NASZĄ
NOWĄ STRONĘ:

http://stowarzyszenieswiatowid.pl

Nasze sklepy

Sklep - Rękodzieło i rzemiosło artystyczne - wyroby lokalne

Sklep - Świeże eko produkty spożywcze od rolnika

Informacje

Ekspert ds. promocji:
Anna Nawrocka
promocja@swiatowidlubowo.pl

Stowarzyszenie Światowid
Małachowo Szemborowice 12
62-230 Witkowo
74 2030 0045 1110 0000 0279 9260
KRS 0000216140

biuro@swiatowidlubowo.pl

Godziny pracy

Wtorek 8.00-16.00
Czwartek 8.00-16.00

Folder o targach wiejskich

Truskawisko - przepisy

Festiwal serów i nalewek

Smaki łączą regiony

Przewodnik kajakowy

Folder Produkt Lokalny

10 lecie - FILM

Banery

Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
Działaj lokalnie
 
KRAJOWA SIEĆ GRUP PARTENRSKICH
 
 
 
Droga świętego Jakuba - Camino

 

Archiwum

I ty możesz zostać … Drukuj
piątek, 29 października 2010 10:55

W Zespole Szkół Publicznych w Żydowie rozpoczęły się działania związane z projektem „I ty możesz zostać…”, dofinansowanym ze środków programu „Działaj lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a   realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową Stowarzyszenie „Światowid” w Łubowie. Patronat nad całością przedsięwzięcia objęła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Czerniejewo. Głównym celem projektu jest zaktywizowanie młodzieży szkolnej poprzez uczestnictwo w warsztatach, umożliwienie gimnazjalistom odkrycia swoich predyspozycji oraz wskazanie im różnorodności w wyborze przyszłego zawodu.

Gościem spotkania, które odbyło się 24 września 2010 roku, był sierżant Paweł Mitura, pełniący funkcję dzielnicowego w Komendzie Policji w Czerniejewie. W sposób atrakcyjny dla nastolatków przybliżył on zawód policjanta. Gimnazjaliści mieli niecodzienną okazję poznać tajniki daktyloskopii czy sporządzania portretów pamięciowych oraz wcielić się w role detektywów, co wzbudziło w nich sporą dozę entuzjazmu i zainteresowania.

„Zabawa w detektywa” udowodniła, iż uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żydowie chętnie uczestniczą w działaniach szkoły, podczas których mają szansę do samorealizacji i wyzwalania aktywności twórczej.

Dnia 20 października 2010 roku w Zespole Szkół Publicznych w Żydowie odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizacji w/w projektu. Gościem placówki żydowieckiej był pan Andrzej Malicki, zasłużony aktor Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Założeniem spotkania było zapoznanie uczniów pięknym, ale i trudnym zawodem aktora, który jest postrzegany jako społeczna służba. Pan Malicki ciekawie, barwnie i z odpowiednią dozą dowcipu przedstawił gimnazjalistom drogę do tego zawodu oraz tajniki pracy w teatrze. Zaproszony gość podkreślił, że zajęcie to stanowi pewnego rodzaju posłannictwo, a każdy spektakl - jako przedsięwzięcie będące owocem wielomiesięcznego trudu całego zespołu - jest rzeczą świętą, wymagającą od aktorów pełnej dyspozycyjności i zaangażowania. Otóż praca aktora nie kończy się w momencie zejścia ze sceny, ale trwa przez resztę dnia, ponieważ musi być on bystrym obserwatorem otaczającego życia, by potem móc wiarygodnie konstruować swoją rolę. Pan Malicki przekonywał, że dobre aktorstwo polega na budowaniu iluzji rzeczywistości w taki sposób, by widz uwierzył w przedstawianą na scenie fikcję. Szczególnym typem odbiorcy teatralnego (bardzo wdzięcznego, ale i wymagającego) jest dziecko, które od razu zauważa każdy fałsz podczas spektaklu, a jednocześnie prawdziwie wierzy w istnienie kreowanego przez aktorów świata.

Zainteresowanie gimnazjalistów wzbudziła dyskusja o wyższości granego na żywo spektaklu nad serialem telewizyjnym. Pan Malicki podkreślił, że teatr jest sztuką żywą, spotkaniem człowieka z drugim człowiekiem i to właśnie stanowi fenomen tego zawodu. Każdy  spektakl, nawet gdyby był grany po raz dwusetny, to wydarzenie jedyne i niepowtarzalne, a zarazem przygoda z coraz to inną widownią. Gość podał kilka przykładów z granej od lat w gnieźnieńskim teatrze „Zemsty” A. Fredry. Młodzież miała niecodzienną okazję zobaczyć świetną interpretację poszczególnych jej fragmentów. Barwną opowieść o arkanach sztuki teatralnej pan Malicki - posiłkując się ponadczasowymi słowami  Szekspira - podsumował stwierdzeniem, że życie można porównać do teatru, bo pełnimy w nim określone role i sami siebie nieustannie kreujemy.

Sporo emocji dostarczyły warsztaty teatralne, w trakcie których zgromadzeni uczniowie nabywali umiejętność interpretacji tekstu oraz ćwiczyli wyobraźnię, która w pracy aktora - oprócz talentu - jest najważniejsza.

Spotkanie z panem Malickim z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników, którzy dzięki niemu poznali cienie i blaski pracy aktora teatralnego.

Małgorzata Zachmyc